چرا به استراتژی دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید؟ + 8 مرحله برای تدوین

به کمک یک مشاور یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارید؟

تاریخ انتشار: 05 دی، 1401 تاریخ آپدیت: 22 دی، 1401 نویسنده: زینب قرائتی

زمانی که در حال برنامه ریزی برای سفر هستید، احتمالا در ابتدا مشخص می کنید که در چه شهرهایی توقف داشته باشید، چه مدت زمانی را در این شهرها بمانید و چه غذایی بخورید. با داشتن برنامه ای دقیق برای اسکان و خورد و خوراک می توانید مطمئن شوید که از زمان و بودجه خود بیشترین استفاده را می کنید. همین امر در مورد بازاریابی دیجیتال نیز صدق می‌کند، داشتن استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای افزایش کارایی ضروری است.

اجرای یک کمپین دیجیتال مارکتینگ بدون داشتن یک استراتژی دقیق، درست مانند گشت و گذار در یک شهر بدون داشتن GPS است. احتمالا باعث میشود مسیری طولانی را به اشتباه طی کنید تا به مقصد برسید یا اینکه برای مدتی در پیچ و خم های شهر گم شوید تا راه را پیدا کنید. نداشتن مسیر درست و نقشه راه، پس از مدتی باعث ناامیدی و سردرگمی می شود.

ما در اینجا به شما میگوییم که استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟ چگونه میتوان آن را تدوین کرد؟ و در نهایت کاربردی ترین استراتژی دیجیتال مارکتینگ را به شما نشان می دهیم.

 

 

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

استراتژی بازاریابی دیجیتال طرحی است که  نشان میدهد شما چگونه میتوانید از طریق کانال های آنلاین مانند جستجوی ارگانیک و رسانه های اجتماعی، به اهداف بازاریابی کسب و کار خود برسید. تدوین یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ به شما نشان میدهد که بهتر است به چه میزانی و بر روی کدام کانال های آنلاین و تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

 

چند نمونه از استراتژی های دیجیتال مارکتینگ

در اینجا می‌خواهیم نمونه‌هایی از استراتژی‌ دیجیتال مارکتینگ را برای شما بگوییم. مثلا یکی از نمونه های آن، کمپین رسانه‌های اجتماعی که شامل مشارکت با اینفلوئنسرها (influencers) و استراتژی بازاریابی محتوا برای تبدیل کاربر به مشتری است. استراتژی بازاریابی رشد (growth marketing) نیز از رسانه‌های اجتماعی و ایمیل برای ایجاد وفاداری مشتری استفاده می‌کند.

 

 

چرا استراتژی دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

بدون استراتژی های بازاریابی اینترنتی، کسب و کار شما نقشه ای برای دستیابی به اهداف و نتایج کلیدی خود ندارد. شما می دانید که چه چیزی می خواهید انجام دهید، اما نمی دانید چگونه و از چه مسیری باید بروید. نداشتن استراتژی دیجیتال مارکتینگ، باعث راه اندازی یک کمپین بازاریابی دیجیتال می شود که هیچ نتیجه ای را به همراه ندارد.

بنابراین در دنیای آنلاین امروز، ایجاد یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است. صرف نظر از اندازه صنعت یا شرکت شما، این یکی از بهترین راه ها برای رشد کسب و کار شما است.

 

مراحل تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ

کنجکاو هستید که چگونه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال ایجاد کنید؟ این هشت مرحله را دنبال کنید:

 

 

1- تنظیم هدف

تصمیم بگیرید که کجا می‌خواهید بروید. هنگام برنامه ریزی برای سفر، مقصدی را در ذهن دارید. زمانیکه می خواهید یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ تدوین کنید، مقصد، مجموعه ای از اهداف بازاریابی است که امیدوارید با تلاش خود به آنها برسید. این اهداف بازاریابی باید به اهداف اساسی کسب و کار شما گره بخورد. به عنوان مثال، اگر هدف سازمان شما افزایش 20 درصدی مشتریان باشد، هدف بازاریابی شما باید تولید سرنخ های قابل قبول برای کمک به موفقیت باشد.

هدف شما هر چه که باشد، باید مطمئن شوید که نتایج خود را بر اساس آن می‌سنجید. شاید هدف شما افزایش مشترکین ایمیل باشد. در این مورد، شاخص عملکرد کلیدی شما (KPI) افزایش ثبت نام خواهد بود.

در این مرحله از استراتژی دیجیتال مارکتینگ، از اهداف مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و به موقع (که به عنوان اهداف SMART نیز شناخته می شود) برای هدایت استراتژی خود استفاده کنید. به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت سازمان خود برای رشد فکر کنید.

 

2- درک مخاطبین هدف

هنگام سفر، نحوه تعامل با مردم محلی را یاد میگیرید. به این دلیل که نمی خواهید یک توریست عجیب به نظر برسید. همین موضوع برای کمپین های بازاریابی دیجیتال نیز صدق می کند. این به معنای درک مخاطبان هدف، جمعیت شناسی و روانشناسی مشتریان فعلی و جدید است. همچنین به انگیزه هایی که افراد را برای انتخاب شرکت، محصولات و خدمات شما سوق می دهد فکر کنید.

چندین مرحله وجود دارد که یک خریدار بالقوه باید طی کند تا به نقطه خرید برسد و در حالت ایده آل به یک مشتری بلند مدت تبدیل شود. این مراحل برای اهداف مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی با آگاهی از برند و آموزش در مورد محصولات و خدمات شروع می شوند، سپس مرحله بررسی و مقایسه است و در نهایت با تصمیم گیری و تبدیل کاربر به مشتری و فروش به پایان می رسد.

به عنوان مثال در بازاریابی محتوا (Content Marketing)، نمی توانید هر محتوایی که دلتان میخواهد را تولید کنید. شما باید به نیاز کاربر و میزان جستجوی او برای یک عبارت کلیدی توجه کنید. همچنین در مورد آنچه میخواهید بنویسید و کلماتی که می‌خواهید در آن رتبه کسب کنید، استراتژی سئو کلمه کلیدی داشته باشید. علاوه بر این‌ها، به بهینه سازی مداوم محتوای خود فکر کنید.

 

3- پروفایل مشتری ایده آل (ICP) و پرسونای خریدار خود را ایجاد کنید

ملاقات با افراد جدید یکی از بهترین قسمت های سفر است! اما تلاش برای برقراری ارتباط با کسی که تمایلی به صحبت کردن با شما ندارد، سودمند نیست، درست است؟ شاید آن ها زبان شما را متوجه نمی‌شوند، یا علاقه ای ندارند که بدانند شما چه کسی هستید و چه کار می کنید.

این برای بازاریابی نیز صدق می کند. به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال، باید پرسونای (Personas) خریدار خود را بهبود دهید تا دقیقاً بدانید که می‌خواهید با چه کسی صحبت کنید. در این صورت آنها علاقه متقابلی به صحبت کردن با شما خواهند داشت.

به خاطر داشته باشید که پرسوناهایی که ایجاد می کنید، باید بر اساس تحقیقات باشند. آیا خود را در جذب گروه خاصی از افراد ثابت موفق می‌دانید؟ این خیلی عالی است، پس آنها را هدف قرار دهید! همچنین از طریق ابزارهای در دسترس مانند Facebook Audience Insights و Google Analytics به بررسی آمار واقعی بپردازید.

در این مرحله از استراتژی دیجیتال مارکتینگ، شما می توانید با اطلاعات اولیه مانند عنوان شغلی و کانال ورودی کاربران، پرسوناهای مختلف مشتریان خود را شناسایی کنید. شما همچنین می توانید بفهمید که این شخص چه چیزی می خواهد و چگونه بیزینس شما می تواند مشکل او را حل کند. در نهایت، می‌توانید بهترین راه برای جذب کاربران را مشخص کنید.

 

4- تعیین کانال های بازاریابی موثر و مراحل خرید مشتری

اگر می‌خواهید بهترین کافه های محله خود را بشناسید، می‌توانید به چند کافه نزدیک خود سری بزنید. به نوبه خود، اگر می خواهید مشتریان خود را در صنعت مربوط به کسب و کار خود پیدا کنید، باید کانال های مختلف را بررسی کنید تا تشخیص دهید که آن ها بیشتر در چه کانال هایی فعالیت می کنند. سپس با توجه به اینکه کاربران در چه مرحله ای از خرید هستند، مشخص کنید که از چه پیام‌هایی می‌توانید برای جذب آن ها استفاده کنید.

مرحله آگاهی (awareness stage): درست است که نیاز به آموزش و ایجاد تخصص دارد اما باعث تبدیل تصمیم گیرندگان به مشتری می شود. شاخص های کلیدی عملکرد برای این نوع کمپین می تواند دسترسی، تأثیرگذاری و تعامل با کاربران باشد.

مرحله بررسی (consideration stage): کسانی هدف قرار می گیرند که در مرحله آگاهی با یک پیشنهاد تبلیغاتی درگیر شده اند. در این مرحله انگیزه افراد برای خرید افزایش می‌یابد. KPIهای این کمپین ممکن است با تولید سرنخ مرتبط باشد.

مرحله تبدیل: با هدف قرار دادن مجدد بازدیدکنندگان قبلی، فروش را افزایش می دهد. شاخص های کلیدی عملکرد این کمپین می تواند فرم تماس باشد.

با ساختاردهی کمپین های خود، میتوانید خریدار را به سمت اهداف خود هدایت کنید. پرسوناهای خریدار را در ذهن داشته باشید. با درک خوبی که از مخاطبان خود و نحوه خرید آنها دارید، باید بدانید که چگونه می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

به عنوان مثال، اگر شخصیت خریدار شما یک روزنامه نگار 35 ساله است که اخبار را به صورت آنلاین می خواند، توییتر ممکن است بهترین کانال برای برقراری ارتباط با او باشد.

انتخاب کانال های دیجیتال مناسب، به افزایش بازگشت سرمایه کمک می کند. امروزه پلتفرم های بازاریابی زیادی وجود دارد. بنابراین با این استراتژی دیجیتال مارکتینگ که مشخص کنید خریداران در چه کانال هایی قرار گرفته اند و چگونه می‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد، می‌توانید پیشرفت کنید.

 

5- پیام خود را به درستی منتقل کنید

فرض کنید به تنهایی سفر کرده اید و به یک رستوران محلی وارد شده اید. شما فردی را می بینید و می خواهید با او صحبت کنید اما می دانید که نزدیک شدن به او هنر و آداب دارد. همین امر در مورد استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما نیز صدق می کند! پیام‌های خود را طوری طراحی کنید که مخاطبین، اهداف شما را بهتر درک کنند.

اگر مشخص کرده اید که آنها در کجای قیف فروش قرار دارند، باید بدانید که مکالمه را از کجا شروع کنید. اگر آنها چیزی در مورد شما نمی دانند (مرحله جستجو)، با ایجاد اعتماد شروع کنید.

اگر پرسونای خریدار را شناسایی کرده‌اید، باید دغدغه های آن ها را بدانید و به آنها بگویید که چگونه می‌توانید مشکلاتشان را حل کنید. اگر محصولی را می فروشید، باید علایق آنها را بدانید.

با صرف زمان برای انتقال صحیح پیام، حتی شخصی سازی آن، مخاطبان شما نسبت به آنچه ارائه می دهید، بسیار آگاه تر خواهند بود.

 

6- استراتژی بازاریابی دیجیتال مربوط به بیزینس خود را انتخاب کنید

 بهترین استراتژی ها را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. در مقابل استراتژی های مد روز، بر روی تکنیک هایی تمرکز کنید که بیشترین ارزش را برای کسب و کار و صنعت شما دارند.

 

7- بودجه و برنامه مناسبی برای دیجیتال مارکتینگ خود در نظر بگیرید

برای دیجیتال مارکتینگ بر اساس کسب و کاری که دارید، بودجه‌ای در نظر بگیرید و با برنامه ریزی برای استراتژی خود، بیزینستان را به سمت موفقیت هدایت کنید. اگر در حال تبلیغ هستید، هزینه تبلیغات خود را تعیین کنید. اگر در حال انتشار محتوا هستید، تقویم محتوای خود را بسازید.

 

8- نتایج خود را بررسی کنید

 عملکرد استراتژی های خود را با ردیابی آنها اندازه گیری کنید. از ابزارهای گوگل مانند Google Analytics، Google Search Console و Google Ads استفاده کنید تا بهتر بتوانید بازگشت سرمایه (ROI) را حفظ کنید.

 

جمع بندی:

برای کسب درآمد بالا، به بهترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال در کنار خود نیاز دارید. با این حال، کدام استراتژی برای شرکت شما بهترین است؟ میتوانید از مشاوره رایگان عظیم مدیا استفاده کنید تا با توجه به بیزینسی که دارید، به شما کمک کند.

سوالات متداول

شناخت مشتری هدف، اتخاذ رویکردی یکپارچه برای کمپین های خود، برقراری ارتباط با مشتری و تمرکز بر مشکلات او و از همه مهم تر تعهد.

1.      اهداف خود را مشخص کنید. 2.      اطلاعاتی در مربوط مخاطبان خود جمع آوری کنید. 3.      پرسونای مشتریان خود را ایجاد کنید. 4.      کانال های موثر برای بازاریابی دیجیتال را شناسایی کنید. 5.      پیام خود را به درستی منتقل کنید 6.      کمپین های مناسبی برای دیجیتال مارکتینگ بیزینس خود ایجاد کنید. 7.      بودجه خود را در نظر بگیرید. 8.      نتایج کمپین های خود را بررسی کنید.

برچسب ها:

زینب قرائتی

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی عظیم مدیا

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

نظرات