Web3 و مهم‌ترین موارد کاربرد وب 3 چیست؟

به کمک یک مشاور یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارید؟

تاریخ انتشار: 26 شهریور، 1401 تاریخ آپدیت: 24 مهر، 1401 نویسنده: زینب قرائتی

Web3 و مهم‌ترین موارد کاربرد وب 3 چیست؟

اینترنت و تغییر شکل آن در طول سال‌ها، همیشه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. چند سال پیش هیچ کس تصور نمی‌کرد که دنیای مجازی روزی به واقعیت تبدیل شود. اکنون، تمام دنیای فناوری در مورد وب 3.0 صحبت می‌کنند. آینده وب 3 چگونه با آینده اینترنت طنین انداز خواهد شد؟ آیا وب 3.0 بخش مهمی از آینده اینترنت است؟

دانستن اینکه کاربرد وب 3 چیست، می‌تواند در پاسخ به این سؤالات بسیار کمک‌کننده باشد؛ اینکه چه کار‌هایی موقعیت وب3 را به عنوان یک روند مهم فناوری تقویت می‌کند. بنابراین ما در اینجا پس از تعریف web 3، چند کاربرد وب 3 را به شما می‌گوییم.

 

نسل بعدی اینترنت

 

Web3 چیست؟

قبل از اینکه بدانید کاربرد وب 3 چیست، می‌خواهیم به شما بگوییم که وب 3 چیست؟ بسیار مهم است که این اصطلاح را به خوبی درک کنید.

شما باید این واقعیت را در نظر بگیرید که مالکیت هیچ یک از داده‌های خود در TikTok، Facebook و Instagram را در اختیار ندارید. اینترنتی که امروزه بیشتر ما از آن استفاده می‌کنیم به طور قابل توجهی ماهیت متمرکز (centralized) دارد و در کنترل شرکت‌های بزرگ است.

جایگزین جدید برای اینگونه مسائل، در قالب web3 ارائه شد. Web 3.0 مفهوم جالبی است که به نسل بعدی اینترنت مربوط می‌شود و به کاربران توانایی کنترل و مالکیت دارایی‌های دیجیتال و همچنین سایر محتوای آنلاین خود را می‌دهد. وب 3 چگونه جهان را تغییر خواهد داد؟ یک مثال ساده نشان می‌دهد که چگونه شرکت‌های بزرگ، محصولات و خدمات خود را از طریق یک رویکرد متمرکز، ایجاد و ارائه می‌کنند.

اجازه دهید مثالی از یک شبکه رسانه اجتماعی مانند فیس بوک را در نظر بگیریم. آیا شما صاحب داده‌های فیس بوک خود هستید؟ نه، متا مالک تمام دارایی‌های فیس بوک است و همچنین کنترل کاملی بر محتوای ایجاد شده توسط کاربران دارد. این شرکت می‌تواند شما را با توجه به داده‌ها و اطلاعاتی که در فیس بوک دارید، تحریم یا مسدود کند. 

نمونه دیگر، پلتفرم آنلاین متمرکز بازی Fortnite است. در این بازی شما هیچ گونه کنترلی بر روی هویت‌ها و آیتم‌های درون بازی ندارید. بنابراین کاملاً واضح است که کاربران نمی‌توانند محتوایی را که با وب 2.0 ایجاد می‌کنند کنترل کنند. همچنین قادر نخواهند بود مانند کسب درآمد از وب 3، در این نسل از اینترنت درآمدی به دست آورند.

 

کاربردهای وب3

 

کاربرد وب 3 چیست؟

کاربرد وب 3 تنها به مرورگر‌ها، بازی، کار از راه دور، تبلیغات، رسانه‌های اجتماعی، پیام‌رسانی، دوستیابی، بانکداری و تدارکات ختم نمی‌شد و موارد استفاده زیادی دارد. برای اینکه بدانید کاربرد وب 3 چیست، در اینجا چند مورد از اصلی ترین آنها را به شما می‌گوییم.

1. کاربرد وب 3 در سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (Decentralized Autonomous Organizations)

یکی از موارد استفاده از وب 3، به سازمان‌های مستقل غیر متمرکز  یا DAO اشاره می‌کند. این سازمان‌ها تحت مالکیت اعضای جامعه هستند. نکته جالب توجه در مورد DAO‌ها آسان شدن حاکمیت بر جامعه است که به مجموع رای اعضا بستگی دارد. 

در واقع، می‌توان با تمرکززدایی و خودمختاری به ویژگی‌های برجسته وب 3 در DAO‌ها پی برد. درست مانند ارز‌های رمزنگاری شده‌ای مانند بیت کوین و اتریوم که توسط بانک‌های مرکزی یا دولت‌ها اداره نمی‌شوند و کنترل و مدیریت آن‌ها به‌عهده اعضای آن‌ها است.

2. کاربرد وب 3 در امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance)

پاسخ بزرگ بعدی به این سؤال که "کاربرد وب 3 چیست؟ " به امور مالی غیر متمرکز یا DeFi اشاره دارد. این مفهوم جدید، مبتنی بر استفاده از اپلیکیشن‌های کاربردی غیر متمرکز، باعث آسان شدن ارائه خدمات مالی می‌شود. اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز(DApp) اساساً یک نرم‌افزار عمومی است که با یک سری قرارداد‌های هوشمند مرتبط است.

قرارداد‌های هوشمند در برنامه‌های غیرمتمرکز، به تعریف عملکرد‌های خاص برنامه‌ها کمک می‌کنند. برنامه‌های غیرمتمرکز در DeFi، تا زمانی که بلاک چین وجود دارد، وجود خواهند داشت.

علاوه بر این، DApp‌های ایجاد شده در شبکه‌های بلاک چین عمومی (open blockchain networks) یا منبع باز، امکان مشارکت هر کامپیوتری را در شبکه فراهم می‌کنند. کاربرد وب 3 در دنیای واقعی DeFi، به بسیاری از افراد کمک کرده تا از جایگزین‌های خدمات مالی سنتی استقبال کنند. برای مثال، دی‌فای، تسهیلات وام‌دهی و قرض دهی کریپتو را فعال کرده است که صاحبان آن می‌توانند در مقابل کریپتو خود به عنوان وثیقه، وام دریافت کنند. 

یک مورد دیگر از کاربرد وب 3 در DeFi، بلاک چین‌های پرداخت (payment blockchains) است. DeFi بلاک چین‌های پرداخت را فعال کرده است که می‌توانند تراکنش‌های دیجیتالی همتا به همتا (peer-to-peer digital transactions) را آسان کنند. در واقع، DeFi یکی از بهترین کاربرد‌های وب 3 است که باعث آسان شدن استفاده از ارز‌های دیجیتال شده است.

اهمیت DeFi با تسهیل تراکنش‌های کم هزینه، همتا به همتا، تقریباً آنی و بدون مرز به وضوح آشکار شده است. بلاک چین‌های پرداخت‌‌ها در DeFi می‌توانند به عنوان بهترین نمونه وب 3 برای امکان دسترسی آسان به خدمات مالی عمل کنند. 

بلاک چین‌های پرداخت می‌توانند به راحتی سیستم‌های پرداخت موجود را بهبود بخشند. به عنوان مثال، ارز‌های دیجیتال می‌توانند به افراد بدون حساب بانکی، به عنوان یک دارایی حیاتی کمک کنند. علاوه بر این، DeFi از بلاک چین برای شفافیت در کار و مقابله با سوء استفاده، اتلاف وقت و کلاهبرداری استفاده می‌کند. DeFi همچنین از اصول web3 برای کنترل کامل مالکیت محصولات مالی مصرف‌کنندگان استفاده می‌کند.

3. کاربرد وب 3 در حریم خصوصی و زیربنای دیجیتال (Privacy and Digital Infrastructure)

برجسته‌ترین مسأله در شبکه‌های بلاک چین موجود، شفافیت است. بنابراین وب 3 با استفاده از بلاکچین به بهبود حریم خصوصی و زیرساخت دیجیتال کمک می‌کند. تحقیقات جدید در جنبه‌های مبتکرانه رمزنگاری مانند اثبات‌های دانش صفر (zero-knowledge proofs)، اثبات اعتبار (enables mathematical proofs) را بدون افشای اطلاعات امکان‌پذیر می‌سازد.

به عنوان مثال، کاربر می‌تواند بدون دادن رمز عبور به وب سایت، به آن ثابت کند که رمز عبور را می‌داند. در نتیجه رمز عبور کاربر هرگز در پایگاه داده وب سایت ذخیره نمی‌شود و در نتیجه ایمنی در برابر حملات را افزایش می‌دهد. زیرا امکان اینکه پایگاه داده هک شود، از بین می‌رود. Web3 می‌تواند با ایجاد بهبود‌های قابل قبولی در زیر بنای دیجیتال، به حفظ بهتر حریم خصوصی کمک کند.به عنوان یکی از بهترین موارد کاربرد وب 3، بهبود زیرساخت‌های دیجیتال، باعث حفاظت از داده‌های شخصی کاربران می‌شود. علاوه بر این، web3 انعطاف‌پذیری را برای طراحی برنامه‌های کاربردی با حفظ حریم خصوصی گسترش داده است.

 

منبع

101blockchains

جمع بندی:

وب 3 نشان می‌دهد که چگونه می‌توان تجربه کاربر و طراحی اینترنت را دگرگون کرد. مردم می‌خواهند راه حل‌های غیرمتمرکز جدید را امتحان کنند و علاقه کاربران به ارز‌های دیجیتال و NFT نیز همین امر را ثابت می‌کند. با این حال، آینده وب 3 باید قبل از تبدیل شدن به یک استاندارد کاملاً قابل اجرا در سراسر اینترنت، چالش‌های زیادی را برطرف کند.در حال حاضر، تحولات در دنیای وب 3 ثابت کرده است که چقدر می‌تواند موفق عمل کند. مهمتر از همه، اطمینان از عدم تمرکز، حفظ حریم خصوصی داده‌ها و کنترل بر هویت‌های دیجیتال نیز می‌تواند به عنوان مزیت‌های حیاتی برای کاربران اینترنت و از کاربردهای وب 3 باشد. اکنون شما می‌توانید به آموزش رایگان وب 3 بپردازید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

DAO و متاورس دو نمونه اصلی از موارد استفاده از وب 3 هستند که به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا پتانسیل واقعی کسب و کار خود را بالفعل کنند.

چند نمونه از شبکه‌های محبوب Web3 شامل اتریوم، سولانا، پلیگون (Polygon) و کاسموس (Cosmos) است. برخی از پلتفرم‌های محبوب Web3 عبارتند از OpenSea، Coinbase، Ledger و MetaMask. بسیاری از این شبکه‌ها و پلتفرم‌ها، NFT یا ارز‌های رمزنگاری شده مانند بیت کوین را می‌فروشند.

Web3 می‌تواند در آینده با بازی‌های play-to-earn جذابیت زیادی کسب کند. افزایش گسترده محبوبیت این بازی‌ها برای کسب درآمد مانند Axie Infinity راه را برای پلتفرم‌های بازی web3 هموار کرده است.

دیفای یا Decentralized Finance به معنی اقتصادی غیرمتمرکز در دنیای بلاک چین است که به کمک فناوری‌های این حوزه ایجاد می‌شود.

دیفای می‌تواند به دسترسی بیشتر کاربران به خدمات مالی، از بین رفتن فرد یا سازمان واسط، کاهش کارمزد تراکنش‌ها و ناشناس ماندن شما در انجام معاملات کمک کند

برچسب ها:

زینب قرائتی

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی عظیم مدیا

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

مقالات مرتبط

نظرات