NFT چیست؟ + از چیستی تا نحوه خرید و فروش و هزینه‌های تولید

به کمک یک مشاور یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارید؟

تاریخ انتشار: 12 مرداد، 1401 تاریخ آپدیت: 26 مهر، 1401 نویسنده: زینب قرائتی

NFT چیست؟ + از چیستی تا نحوه خرید و فروش و هزینه‌های تولید

حدود دو سال پیش بازار در تب و تاب ارز دیجیتال بود و نام بیت کوین، اتریوم و چند ارز دیگر بر سر زبان‌ها افتاده بود. اما یک سال بعد نام NFT بود که در بازارهای دیجیتال در بین کاربران می‌چرخید. دیکشنری کالینز (Collins Dictionary) اعلام کرده است که کلمه سال 2021، NFT است و بسیاری را به این فکر انداخته است که واقعاً NFT چیست. در اینجا می خواهیم در مورد همه چیز‌هایی که باید در مورد این پدیده جدید بدانید، صحبت کنیم.

به نظر می‌رسد این روز‌ها توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) همه جا هستند. از هنر و موسیقی گرفته تا تاکو (غذا‌های مکزیکی) و دستمال توالت، این دارایی‌های دیجیتال برخی به قیمت میلیون‌ها دلار فروخته می‌شوند.

اما آیا NFT‌ها با ارزش هستند؟ برخی از کارشناسان می‌گویند که آن‌ها حبابی هستند که آماده بیرون آمدن هستند، مانند حباب دات کام (Dot-com Bubble) یا Beanie Babies. برخی دیگر بر این باورند که NFT‌ها آمده‌اند تا سرمایه‌گذاری را برای همیشه تغییر دهند. در ادامه می‌گوییم که nft چیست؟ چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال دارد؟ چگونه کار می‌کند و در چه مواردی استفاده می‌شود؟ چگونه باید آن را خرید و هزینه‌های ساخت آن چقدر است؟

 

 

ارز دیجیتال NFT چیست؟

NFT یک دارایی دیجیتالی است که اشیاء دنیای واقعی، مانند آیتم هایی که در دنیای هنر، موسیقی، بازی و ویدیو‌ها هستند را نشان می‌دهد. NFT‌ها اغلب با ارز‌های رمزنگاری شده و به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شوند و معمولاً با همان روش رمز‌نگاری ارز‌های دیجیتال، کدگذاری می‌شوند.

اگرچه NFT‌ها از سال 2014 وجود داشته‌اند، اما در حال حاضر شهرت زیادی به دست آورده‌اند زیرا به روشی برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال تبدیل شده‌اند. ارزش بازار NFT‌ها تنها در سال 2021 به 41 میلیارد دلار رسید که به ارزش کل بازار جهانی هنر‌های زیبا نزدیک شد.

NFT‌ها نیز عموماً در نوع خود بسیار محدود و منحصر به فرد هستند و کد‌های شناسایی یکتایی دارند. آری یو (Arry Yu)، رئیس انجمن صنعت فناوری واشنگتن شورای بلاک چین Cascadia و مدیر عامل Yellow Umbrella Ventures می‌گوید:

در اصل، NFT‌ها کمیابی دیجیتال ( Digital Scarcity ) ایجاد می‌کنند.

این در تضاد کامل با بیشتر خلاقیت‌های دیجیتالی است که تقریباً تولید و عرضه آن‌ها بی‌نهایت است. در واقع، قطع عرضه باعث می‌شود ارزش یک دارایی معین، با توجه به تقاضای زیاد آن افزایش یابد.

اما بسیاری از NFT‌ها، به خصوص در روز‌های اول توسعه این فناوری، خلاقیت‌های دیجیتالی بوده‌اند که در جا‌های دیگر نیز وجود داشته‌اند، مانند کلیپ‌های ویدیویی نمادین از بازی‌های NBA یا نسخه‌هایی از هنر‌های دیجیتال که در اینستاگرام پخش شده بودند. اما هم اکنون رمزنگاری شده‌اند.

هنرمند مشهور دیجیتال، مایک وینکلمن (Mike Winklemann)، معروف به "بیپل (Beeple)"، 5000 نقاشی خود را با هم  ترکیب کرد تا معروف‌ترین NFT سال 2021، یعنی "EVERYDAYS: The First 5000 Days" را خلق کند. این اثر هنری دیجیتالی در کریستیز (Christie’s) با قیمت رکوردشکنی 69.3 میلیون دلار فروخته شد.

هر کسی می‌تواند تصاویر را به صورت تکی یا حتی کل تصاویر را به‌صورت آنلاین و رایگان مشاهده کند. پس چرا مردم حاضرند میلیون‌ها دلار را برای چیزی پرداخت کنند که می‌توانند به راحتی از آن اسکرین‌شات گرفته یا آن را دانلود کنند؟

در پاسخ باید گفت که یک NFT به خریدار اجازه می‌دهد تا کالای اصلی را داشته باشد. نه تنها این، بلکه حاوی احراز هویت داخلی است که به عنوان مدرک و سند مالکیت عمل می‌کند. گردآورنده‌های آثار دیجیتالی یا همان کلکسیونر‌ها برای فخر فروشی‌های دیجیتالی (Digital Bragging Rights) تقریباً بیشتر از خود کالا برای آن ارزش قائل هستند. همچنین کلکسیونرها می توانند از این آثار منحصر به فرد، در خانه های متاورسی خود استفاده کنند.

 

NFT چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟

پس از دانستن اینکه NFT چیست به سراغ تفاوت آن با ارز‌های دیجیتال می‌رویم. NFT مخفف non-fungible token است. به طور کلی با استفاده از همان نوع برنامه‌نویسی ساخته می‌شود که ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتریوم بوجود آمدند، اما شباهت آن‌ها فقط همین است.

بیایید صحبت و توضیح در مورد تفاوت‌ها را با یک سؤال ادامه دهیم که قابلیت تعویض FUNGIBLE چیست؟

پول فیزیکی و ارز‌های دیجیتال «قابل تعویض» هستند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را با یکدیگر معامله یا مبادله کرد. آن‌ها همچنین از نظر ارزش برابر هستند، یک دلار همیشه ارزش یک دلار دیگر را دارد. یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است. قابلیت تعویض کریپتو آن را به وسیله‌ای قابل اعتماد برای انجام تراکنش‌هایی تبدیل می‌کند که بر بستر بلاک چین انجام می‌شود.

اما NFT‌ها متفاوت هستند. هر ان اف تی دارای یک امضای دیجیتال است که امکان مبادله یا برابری NFT‌ها را با یکدیگر غیرممکن می‌کند. بنابراین غیرقابل تعویض (non-fungible) هستند. برای مثال، یک کلیپ NBA Top Shot برابر با EVERYDAYS نیست حتی اگر هر دو NFT باشند. همچنین یک کلیپ NBA Top Shot حتی لزوماً با کلیپ دیگر NBA Top Shot برابر نیست.

 

NFT چگونه کار می‌کند؟

حال که دانستید NFT چیست و به تفاوت آن با ارز‌های دیجیتال پی بردید، به شما می‌گوییم که NFT چگونه کار می‌کند. NFT‌ها در بستر بلاکچین که یک دفتر کل عمومی توزیع شده است و تراکنش‌ها را ثبت می‌کند قرار دارند. احتمالاً با بلاک چین به عنوان بستری که معاملات ارز‌های دیجیتال را ممکن می‌کند آشنا هستید.

اگرچه بلاک چین‌های مختلفی از NFT‌ها پشتیبانی می‌کنند، اما به طور خاص، NFT‌ها معمولاً روی بلاک چین اتریوم نگهداری می‌شوند.

یک NFT از اشیاء دیجیتالی ایجاد می‌شود که هم موارد محسوس و هم ناملموس را نشان می‌دهند، از جمله:

حتی توییت‌ها هم می‌توانند به عنوان NFT حساب شوند. جک دورسی (Jack Dorsey)، یکی از بنیانگذاران توییتر، اولین توییت خود را به عنوان NFT به قیمت بیش از 2.9 میلیون دلار فروخت.

 

فروش توییت nft

 

در اصل، NFT‌ها مانند کلکسیون‌های فیزیکی هستند و تنها تفاوتی که دارند این است که دیجیتالی هستند. بنابراین به جای اینکه یک تابلوی رنگ روغن واقعی به دیوار آویزان شود، خریدار یک فایل دیجیتال دریافت می‌کند.

NFT‌ها همچنین از حقوق مالکیت انحصاری برخوردار هستند و می‌توانند در هر زمان تنها یک مالک داشته باشند. استفاده از فناوری بلاک چین، تأیید مالکیت و انتقال توکن‌ها را بین مالکان آسان می‌کند. همچنین سازنده توکن می‌تواند اطلاعات خاصی را در NFT ذخیره کند. به عنوان مثال، هنرمندان می‌توانند آثار هنری خود را با درج امضای خود در NFT قرار دهند.

 

روند شکل‌گیری nft چیست؟

فناوری‌های دفتر کل توزیع شده (DLTs)، از جمله بلاک چین، یک تکنولوژی نوظهور است که مدل‌های تجاری موجود را به چالش می‌کشد. در مدل‌های کسب‌وکار‌های قدیمی، ایجاد اعتماد بین دو طرفی که ذاتاً به یکدیگر اعتماد نداشتند، وابسته به واسطه‌های کند و پرهزینه بودند. مانند دو کسب‌وکاری که تلاش می‌کنند برای خرید و فروش یک دارایی، پول را مبادله کنند.

بلاک چین در سال 2008 و برای اولین بار، با آغاز کار ارز دیجیتال بیت کوین، پول دیجیتالی که هر کسی می‌تواند مالک آن باشد، معرفی شد. نسل دوم بلاک چین که همان اتریوم است، در سال 2014 معرفی شد و به توسعه‌دهندگان اجازه داد تا قرارداد‌های هوشمند را در دفتر کل توزیع شده اجرا کنند. قرارداد‌های هوشمند به توسعه‌دهندگان و کسب‌وکار‌ها این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های مالی‌ای را بسازند که از ارز‌های دیجیتال و انواع دیگر توکن‌ها برای مواردی مانند وام، صرافی‌های غیرمتمرکز و غیره استفاده کنند.

پیشرفت در فناوری‌های دفتر کل توزیع شده منجر به ایجاد مفاهیمی شد که می‌توانست مبادله را ساده کند و هزینه‌ها را کاهش دهد. یکی از چیز‌هایی که ارزش یک دفتر کل توزیع شده را نشان می‌دهد، این است که از طریق آن می‌توان تقریباً هر چیزی را به توکن تبدیل کرد. دو راه برای این کار وجود دارد: تولید توکن‌های قابل تعویض (fungible) و غیر قابل تعویض (non-fungible). اینجا دقیقا جایی است که باعث ایجاد شکل گیری NFT شد. 

تعویض‌پذیری توانایی مبادله یک توکن با توکن دیگری از همان نوع است و همه ارزهای دیجیتال این ویژگی را دارند. از سوی دیگر، غیرقابل تعویض بودن کاملاً برعکس است. توکن غیر قابل تعویض یا همان nft، منحصر به فرد بوده و بنابراین نمی‌توان آن را جایگزین کرد.

 

قابل تعویض و غیرقابل تعویض

تعویض‌پذیری تقریباً به توانایی جایگزین شدن با چیزی یکسان تعریف می‌شود. وقتی چیزی قابل تعویض است، معمولاً تعداد زیادی از آن به صورت یکسان و با ارزشی برابر وجود دارد. یک توکن قابل تعویض را می‌توان تقسیم کرد و با دیگری مبادله کرد. به عنوان مثال، یک بیت کوین را می‌توان به صد میلیون قسمت کوچک تقسیم کرد. یک ارز دیجیتال hbar با hbar دیگر قابل تشخیص نیست و قابل تعویض است.

غیرقابل تعویض بودن، منحصر به فرد بودن را به عنوان یک ویژگی اصلی در درون خود دارد. یک توکن غیر قابل تعویض منحصر به فرد است و مشابه آن نمی‌تواند وجود داشته باشد. به عنوان مثال، یک بلیط هواپیما منحصر به فرد است و یک صندلی خاص، در یک پرواز خاص و در یک زمان خاص را مشخص می‌کند.

 

ویژگی‌های nft چیست؟

ویژگی قابل تعویض و غیر قابل تعویض بودن را توضیح دادیم. NFT‌ها نیز غیرقابل تعویض هستند و بر این اساس نام‌گذاری شده‌اند. توکن غیر قابل تعویض، نوعی توکن رمزنگاری است که نشان‌دهنده یک آیتم منحصر به فرد است.

NFTها ممکن است صرفاً دیجیتالی باشند یا بیانگر شی یا کالایی در دنیای فیزیکی. این آیتم‌ها نشان‌دهنده چیز‌هایی مانند کفش‌های کتانی، تابلو‌های هنری، بلیط هواپیما، مدرک دانشگاهی، املاک تجاری یا اقلام درون یک بازی آنلاین هستند.

 NFT‌ها، صاحبان یک آیتم منحصر به فرد را قادر می‌سازند تا مالکیت خود و اصالت آن کالا (NFT) را اثبات کنند. این توکن‌های دیجیتالی به کسب و کار‌ها یا افرادی که خرید و فروش می کنند، این اطمینان را می‌دهد که کالای دریافتی واقعاً معتبر است. زیرا‌ شناسه منحصر به فرد NFT، با سازنده اصلی کالا یا خدماتی که اصالت را بررسی می‌کند، مطابقت دارد.

در زیر ویژگی‌های منحصر به فرد توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بررسی می شوند:

تقسیم ناپذیری (Indivisibility)

 NFT‌ها تقسیم ناپذیر هستند. به عنوان مثال، بلیط هواپیما را نمی‌توان خرید و به طور جزئی استفاده کرد. شخصی باید آن را به طور کامل خریداری کند؛ زیرا فقط یک نفر می‌تواند از صندلی استفاده کند.

 کمیاب بودن (Scarcity)

NFT‌ها ممکن است کمیاب باشند و این یکی از دلایلی است که ارزش آن‌ها را افزایش می‌دهد. اگرچه توسعه‌دهندگان می‌توانند از هر کالایی، هر تعداد که دوست دارند تولید کنند، اما محدود نگه داشتن تعداد NFT ها نیز به همان اندازه در توان آنها است.

 منحصر به فرد بودن (Uniqueness)

 NFT‌ها همچنین منحصر به فرد هستند، زیرا هیچ دو NFT ای مشابه هم نیستند. ابرداده مربوط به هر NFT، یک رکورد غیرقابل تغییر است که تاییدی بر منحصر به فرد بودن آن است.

 مالکیت حقیقی (Ownership)

 NFT‌ها در یک DLT و در یک حساب به هم پیوسته قرار دارند. سازندگان اصلی NFT، کلید خصوصی آن حسابی را که در آن NFT دارند، کنترل می‌کنند. آن‌ها آزادند که آن NFT را به هر حسابی منتقل کنند.

شفافیت (Transparency)

دفتر کل توزیع شده عمومی، غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر است. همچنین سوابق صدور توکن، نقل و انتقال و تمام فعالیت‌ها می‌تواند به صورت عمومی و توسط افراد مختلف تأیید شود. بنابراین خریداران می‌توانند به یک NFT خاص اعتماد کرده و از صحت آن اطمینان حاصل کنند.

قابلیت همکاری یا هم‌کنش‌پذیری (Interoperability)

 NFT‌ها را می‌توان در DLT‌های مختلف با استفاده از یک پل غیرمتمرکز (decentralized bridge) یا خدمات نگهبانی متمرکز(centralized custodial service)، معامله کرد.

به این معنا که nft ها را به راحتی از طریق کیف پول‌های دیجیتال در موبایل و کامپیوتر شخصی و بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای می‌توان مبادله کرد. بنابراین می‌تواند جایگزین خوبی برای گالری‌ها، آژانس‌ها و معاملات حضوری باشد.

 به عنوان مثال اگر در یک بازی دیجیتالی، توکن ماشین مسابقه‌ای وجود داشته باشد که در بازی‌های مختلف بتوان از آن استفاده کرد، شانس افزایش قیمت بیشتری دارد چون تقاضا برای آن نیز بیشتر است.

اگر یک توکن منحصر به فرد (NFT) بتواند روی بلاکچین‌های مختلف اجرا شود، تراکنش‌ها راحت‌تر انجام خواهند شد.با این حال، عملی‌ ساختن هم‌کنش‌پذیری کار دشواری است؛ زيرا توسعه‌دهندگان مجبورند شبکه عظیمی از اپلیکیشن‌ها بسازند که در آن، این نوع از توکن‌ها به کار روند.

 

NFT برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

تا کنون با مفهوم NFT چیست، آشنا شدید و پس از فهم تفاوت‌های آن با ارز‌های دیجیتال، متوجه شدید که چگونه کار می‌کند. حال می‌خواهیم به کاربرد NFT بپردازیم. خیلی ها برایشان سوال پیش میاید که سرمایه گذاری در NFT و متاورس چیست و به چه صورت است، وقتی با کاربرد ان اف تی آشنا شوید به پاسخ این سوال هم خواهید رسید. فناوری بلاک چین و NFT به هنرمندان و سازندگان محتوا فرصتی منحصر به فرد برای کسب درآمد از کالا‌هایشان می‌دهد.

به عنوان مثال هنرمندان، دیگر مجبور نیستند برای فروش آثار خود به گالری‌ها اعتماد کنند. در عوض، می‌تواند آن را مستقیماً به‌عنوان NFT به مصرف‌کننده بفروشد که برای آن‌ها سود بیشتری نیز دارد.

 علاوه بر این، هنرمندان می‌توانند در حق امتیاز (royalties) سهیم باشند تا هر زمان که هنرشان به صاحب جدید فروخته شد، درصدی از فروش را دریافت کنند. این یک ویژگی جذاب است زیرا هنرمندان معمولاً پس از فروش آثار هنری خود، از آن آثار دیگر درآمدی نخواهند داشت.

هنر، تنها راه کسب درآمد از NFT نیست. چند نمونه دیگر از راه‌های کسب درآمد را در ادامه آورده‌ایم:

حتی افراد مشهوری مانند اسنوپ داگ (Snoop Dogg) و لیندزی لوهان (Lindsay Lohan) در حال شیرجه زدن در دنیای NFT‌ها هستند و خاطرات، آثار هنری و لحظات منحصر به فرد خود را به عنوان NFT‌های رمزنگاری شده منتشر می‌کنند.

 

نحوه خرید NFT چیست؟

اگر می‌خواهید کلکسیون NFT خود را راه‌اندازی کنید، باید برخی از موارد کلیدی را انجام دهید:

  1. ابتدا باید یک کیف پول دیجیتالی تهیه کنید که به شما امکان ذخیره NFT و ارز‌های دیجیتال را می‌دهد. 
  2. با توجه به اینکه ارائه‌دهنده NFT شما چه ارز‌هایی را می‌پذیرد، احتمالاً نیاز به خرید ارز‌های دیجیتالی مانند اتر دارید. 
  3. پس از آن می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری در پلتفرم‌هایی مانند Coinbase، Kraken، eToro و حتی PayPal و Robinhood، کریپتو خریداری کنید. اما پیشنهاد ما به کاربران ایرانی صرافی بایننس است. 
  4. سپس می‌توانید آن را از صرافی به کیف پول انتخابی خود منتقل کنید.

نکته: هنگام تحقیق در مورد صرافی‌ها، باید هزینه‌ها را در نظر داشته باشید. اکثر صرافی‌ها هنگام خرید رمزارز حداقل درصدی از تراکنش شما را دریافت می‌کنند.

  1.  هنگامی که کیف پول خود را راه‌اندازی و ارز دیجیتالی مانند اتر را خریداری کردید، دیگر هیچ مانعی در سایت‌های NFT برای خرید وجود نخواهد داشت.

 

ارزهایی برای خرید nft

 

با چه ارز‌های دیجیتالی می‌توان NFT خرید؟

علاوه بر اتریوم، ارز‌های دیجیتال دیگری وجود دارد که شما می‌توانید به وسیله آن‌ها NFT خریداری کنید. در ادامه این ارز‌های دیجیتال را آورده‌ایم:

 

آیا ساخت NFT هزینه دارد؟

اگر در حال برنامه‌ریزی برای ساخت NFT هستید، مهم است که تمام هزینه‌های مربوط به ایجاد آن را بدانید. بلاک چین‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید اما هزینه‌های مرتبط با آن‌ها متفاوت است. پس هزینه ایجاد یک NFT چقدر است؟

میانگین هزینه ایجاد یک NFT از 0.05 دلار تا بیش از 150 دلار متغیر است. بلاک‌چین اتریوم گران‌ترین بلاک‌چین با هزینه متوسط ۷۰ دلار است و Solana ارزان‌ترین بلاک‌چین است که به‌طور میانگین تنها ۰. ۰۱ دلار هزینه برای ایجاد NFT دارد. این‌ها شامل هزینه‌های کارمزد که از 2.5٪ تا 5٪ متغیر است، نمی‌شود.

هزینه ایجاد یک NFT در نهایت به این بستگی دارد که شما تصمیم بگیرید NFT خود را بر روی کدام بلاک چین ایجاد کنید.

 

ساخت NFT رایگان امکان‌پذیر است؟

خبر خوب اینکه امکان ساخت NFT رایگان نیز وجود دارد. با استفاده از بلاک چین Polygon می‌توانید یک NFT را به صورت رایگان ایجاد کنید. استفاده از قابلیت lazy minting به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که NFT شما به فروش برسد، یک NFT رایگان ایجاد کنید. اما شما می‌توانید از بلاک چین‌های ارزان قیمت مانند Solana ،Tezos ،Avalanche یا WAX برای ایجاد NFT ارزان استفاده کنید. در زیر نموداری از محبوب‌ترین بلاک چین‌های NFT و هزینه ایجاد یک NFT با استفاده از هر کدام آورده شده است.

 

بلاکچین‌های NFT هزینه ساخت یک NFT
Ethereum 0.01 – 0.05 ETH ($50 – $150)
Solana 0.00001 SOL ($0.01)
Polygon Free (subjective to marketplace fees)
Tezos 0.8 – 3.6 XTZ ($0.20 – $8)
Cardano 17 – 1.5 ADA ($0.13 – $1.15)
WAX 0.13 – 13 WAXP ($0.05 – $5)
Avalanche 0.008 – 0.2 AVAX ($0.50 – $1.50)
Zilliqa 0.7 – 2.9 ZIL ($0.05 – $0.20)

 

تعداد بسیار کمی از بازار‌های NFT (NFT marketplaces) و حتی بلاک چین‌های بسیار کمی وجود دارند که به شما این امکان را می‌دهند تا یک NFT کاملاً رایگان ایجاد کنید. از آنجایی که بلاک‌چین‌ها توسط یک نفر اداره نمی‌شوند و تعدادی از افراد در سر تا سر جهان هستند که زمان و منابع خود را برای حفظ هر بلاک چین صرف می‌کنند، بنابراین کاربران باید هزینه‌ای بپردازند.

با این حال، برخی از بازار‌های NFT اتریوم وجود دارند که گزینه‌هایی را برای کاهش هزینه اولیه ساخت NFT ارائه می‌دهند و در برخی موارد، حتی حذف کامل این هزینه‌ها.

Lazy Minting

اما Lazy Minting چیست، ارتباط آن با NFT چیست و چه کمکی به استخراج NFT می‌کند؟ Lazy Minting به شما این امکان را می‌دهد که یک NFT، خارج از زنجیره (خارج از بلاک چین اصلی) ایجاد کنید تا از هزینه اولیه ایجاد NFT جلوگیری کنید. 

این قابلیت به شما امکانی را می‌دهد که یک NFT رایگان ایجاد کنید. اما فقط زمانی که NFT شما فروخته شد و به صورت زنجیره‌ای (بلاک چین اصلی) منتشر شد، هزینه آن را پرداخت کنید. Lazy minting یک گزینه عالی است، به خصوص اگر تازه شروع به ایجاد NFT کرده‌اید.

در زیر لیستی از بازار‌های محبوب NFT وجود دارد که Lazy Minting را ارائه می‌دهند:

Gasless minting

به NFT شما اجازه می‌دهد تا در بلاک چین قابل دسترس باشد؛ بدون اینکه چیزی به بلاک چین ارسال شده باشد. این بدان معناست که هیچ تراکنشی رخ نمی‌دهد. بنابراین لازم نیست برای ایجاد NFT خود هیچ هزینه‌ای بپردازید. Gasless minting به کاربران جدید اجازه ورود به فضای NFT را می‌دهد.

در حال حاضر، Mintable تنها بازاری است که Gasless minting را ارائه می‌دهد. Mintable فقط 5٪ کارمزد بازار را به عنوان پاداش برای تمام فروش‌های انجام شده از طریق Gasless minting دریافت می‌کند.

 

عکس nft چیست؟

معمولاً هنرمندان و عکاسان برای افزایش درآمد خود، آثار هنری و عکس‌های خود را به صورت دیجیتال در می‌آورند. این عکس‌ها و آثار هنری دیجیتالی که در بلاکچین ایجاد می‌شوند را NFT عکس می‌گویند. در واقع هنرمندان آثار هنری خود که به صورت NFT و منحصر به فرد شده است را می‌توانند به دوستداران هنر و کلکسیونر‌ها فروخته و در قبال آن ارز دیجیتال دریافت کنند.

 

سایت های فروش عکس nft چیست

 

سایت‌های فروش عکس NFT کدامند؟

در زیر سایت‌های فروش عکس nft را برای شما آورده‌ایم که از طریق آن‌ها می‌توانید به کیف پول دیجیتال خود متصل شده و NFT مورد نظر خود را با پرداخت هزینه‌ای که در زیر هر توکن مشخص شده خریداری کنید.

 

آینده NFT چیست

سال‌ها پیش، این ایده که یک فایل GIF یا JPEG به عنوان یک مجموعه هنری در نظر گرفته شود، غیرقابل تصور بود. اما امروزه می توانند به عنوان NFT شناخته می‌شوند. 

سرمایه‌گذاری در دارایی های رمزنگاری، در سال 2021 از 49 میلیارد دلار فراتر رفت. این توکن‌های دیجیتال منحصربه‌فرد، خریداری می‌شوند و در فضای اینترنت فروخته می شوند. بسیاری از سرمایه گذاران سودهای کلانی را به وسیله آن به دست آورده اند.

NFT  به پدیده ای بسیار محبوب در صنایع مختلف تبدیل شده است. طیف وسیعی از مردم، از هنرمندان گرفته تا نوازندگان، سود خوبی را از خرید و فروش آن به دست آورده اند. اما در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بیایید چند سناریو بالقوه را بررسی کنیم.

سناریو 1: بازار به آرامی تثبیت می شود

وقتی نوآوری‌های جدید ظاهر می‌شوند، خیلی از افراد آن را سریعاً رد می‌کنند. در دهه 1990، افراد زیادی ادعا میکردند که فناوری نوظهور اینترنت از بین می رود. به طور مشابه، زمانی که برای اولین بار، سرمایه گذاری های سنتی به وجود آمدند، بسیاری از افراد به سرعت ارزهای دیجیتال و NFT ها را رد کردند اما امروزه بازار پررونقی دارد. به همین دلیل، ان اف تی شانس خوبی برای تبدیل شدن به بخشی از دنیای سرمایه گذاری دارد.

سناریو 2: NFT ها به دارایی های اصلی در دنیای مجازی تبدیل می شوند

برخی از سرمایه‌گذاران ریسکپذیر، نه تنها بر این باورند که بازار NFT از بین نخواهد رفت، بلکه معتقد هستند که بزرگ‌تر و مهم‌تر خواهد شد. به این دلیل است که آنها روی مجازی شدن زندگی ما در سال های آینده حساب می کنند. 

حتی به جای خرید عکس‌ها، فیلم‌ها و دارایی‌های دیجیتال برای بازی‌ها، ممکن است به زودی وارد دنیای خرید و فروش املاک و سهام شویم. در واقع، این به معنای دنیای متاورسی است که در آن همه چیز به یک توکن NFT تبدیل می‌شود و می‌توان آن را با ارز دیجیتال خریداری کرد.

سناریو 3: بازار سقوط می کند

برخی از کارشناسان هنوز در مورد آینده NFT تردید دارند و معتقدند که هر حباب، از جمله کریپتو، در نهایت خواهد ترکید. شور و شوق کنونی باعث شده است که JPEGها میلیون‌ها دلار در بین هنرمندان و سرمایه‌گذاران جدید فروخته شود.

اما برخلاف آثار هنری فیزیکی، ساختن کپی‌ و مشابهی از یک NFT هنری آسان است و این امر می‌تواند ارزش آن را در آینده کاهش دهد. ساختن کپی دقیقی از یک عکس دیجیتال نسبت به نقاشی رامبراند (Rembrandt) بسیار آسان تر است. خوشبختانه، به نظر می رسد بسیاری از افراد این سناریو را قبول ندارد و با وجود آنچه منتقدان می گویند، NFT همچنان در حال رشد است.

 

کاربرد NFT چیست

Nft به دلیل ویژگی های خاصی که دارد از جمله غیر قابل تعویض پذیری و منحصر به فرد بودن، کاربردهای زیادی دارد. کاربرد NFT را میتوان در هر جا که چیز منحصربه‌فردی وجود دارد، اعم از هنر، اسناد قانونی، کارت‌های شناسایی شخصی یا هر محصول یا شی منحصر به فرد دیگری ببینید. این کار به تشخیص اصلی از جعلی بودن کالاها کمک می‌کند.

 

 از کجا می‌توان NFT‌ها را خرید و یا فروخت؟ 

بازار‌های NFT و marketplaces‌ها مکان‌هایی برای خرید و فروش هستند. ما در اینجا 5 مارکت پلیس‌ برتر را به شما معرفی می‌کنیم.

OpenSea marketplaces: اگر به دنبال nft‌هایی مشابه eBay هستید، ابتدا OpenSea را بررسی کنید. OpenSea به عنوان بزرگترین بازار NFT شناخته می‌شود. همچنین بهترین بازار ایجاد NFT‌های جدید برای سازندگان است. نه تنها دارایی‌های دیجیتال گسترده‌ای دارد، بلکه بیش از 150 توکن مختلف را برای پرداخت، می‌پذیرد.

Rarible marketplaces: این پلتفرم از نظر وسعت شبیه به OpenSea است و یک بازار جامعه محور (Community-based marketplaces ) است. پلتفرم راریبل، از فناوری NFT برای تعامل افراد و انجام تجارت استفاده می‌کند. از طریق Rarible، می‌توانید پورتفولیو‌های NFT ایجاد کنید که حق امتیاز در فروش‌های آتی را فراهم می‌کنند. برای خرید و فروش در پلتفرم باید از توکن Rarible استفاده کنید.

Mintable marketplaces: اگر به دنبال خرید nft‌هایی مشابه محصولات Etsy هستید، Mintable را بررسی کنید. این پلتفرم NFT توسط میلیاردر مارک کوبان (Mark Cuban) پشتیبانی می‌شود و استفاده از آن آسان است.

Foundation marketplaces: این پلتفرم به عنوان یک روش بدون حاشیه برای مناقصه NFT‌ها ایجاد شد. مارکت پلیس فاندیشن، در اوایل سال 2021 راه‌اندازی شد و تاکنون 100 میلیون دلار درآمد داشته است. این سایت توسط هنرمندان مدیریت می‌شود.

Nifty Gateway marketplaces: اگر از طرفداران NFT‌های مشهور هستید، Nifty Gateway را حتما بررسی کنید. این پلتفرم هنری، توسط صرافی ارز‌های دیجیتال Gemini پشتیبانی می‌شود. با فروش NFT‌های ساخته شده توسط برخی از محبوب‌ترین هنرمندان دیجیتال، موج‌های بسیار خوبی ایجاد شد. این بازار رکورد فروش گران‌ترین NFT با 91.8 میلیون دلار را دارد.

 

چگونه در NFT‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟ 

حال که می‌دانید NFT چیست و چگونه خرید و فروش می‌شود، به سراغ سرمایه‌گذاری در NFT می‌رویم. برای سرمایه‌گذاری فقط باید این مراحل را انجام دهید:

باز کردن حساب در یک بازار NFT: بازار NFT یک بازار آنلاین است که در آن NFT‌هایی برای فروش قرار دارند. محبوب‌ترین آن‌ها Open Sea و Rarible هستند. حتماً در مورد سازنده NFT مورد نظر خود، تحقیق کنید زیرا بسیاری از سازندگان و افراد مشهور سعی می‌کنند NFT‌های تقلبی بفروشند. 

ساخت یک کیف پول دیجیتالی: برای ذخیره ‌NFTها و رمز ارز‌های دیجیتال خود باید یک کیف پول دیجیتال ایجاد کنید.

اتصال حساب: چه از یک صرافی رمزنگاری یا کیف پول خارجی استفاده کنید، باید حساب بانکی یا کارت اعتباری خود را به کیف پول یا صرافی متصل کنید تا بتوانید برای تراکنش‌های خود رمز ارز بخرید.

خرید ان اف تی: NFTای را که می‌خواهید بخرید در بازار ان اف تی پیدا کنید و آن را از طریق پول کیف دیجیتالی خود خریداری کنید.

 

نکات کلیدی

 

منبع

forbes | cyberscrilla

جمع بندی:

اگر تا اینجای مقاله به ما همراه بوده‌اید، پس علاقه زیادی به دنیای دیجیتال و آینده روشن آن دارید. با توجه به اینکه توکن‌های NFT در بستر Web3 ایجاد می‌شوند و درآمد زیادی می‌توانند داشته باشند، تیم آینده پژوهی و خدمات دیجیتال مارکتینگ عظیم مدیا برای رشد کسب و کار شما، خدمات مشاوره رایگان خود را در این دو حوزه ارائه می‌کند: خدمات دیجیتال مارکتینگ در فضای وب 3 ایجاد و توسعه پروژه‌های NFT

سوالات متداول

NFT‌ها (توکن‌های غیرقابل تعویض) توکن‌های رمزنگاری منحصربه‌فردی هستند که روی یک بلاک چین وجود دارند. NFT‌ها آیتم‌های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک را نشان می‌دهند.

NFT به معنای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است که معمولاً با استفاده از همان نوع برنامه‌نویسی مورد استفاده برای ارز‌های دیجیتال ایجاد می‌شوند

یک NFT دارای ارزش است زیرا جامعه معتقد است که ارزشمند می‌باشد. این ارزشمند بودن برای همه آثار هنری و کلکسیونی نیز صادق است

تعویض‌پذیری یا Fungibility به این معناست که یک ارز یا دارایی را بتوان با یک ارز دیگر به همان ارزش مبادله کرد.

غیرقابل تعویض بودن- کمیاب بودن- غیرقابل تقسیم بودن (مالکیت هم زمان چند شخص برای یک توکن امکان پذیر نیست )- منحصر به‌ فرد بودن

برچسب ها:

زینب قرائتی

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی عظیم مدیا

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

مقالات مرتبط

نظرات