28 تکنولوژی جدید که آینده جهان را متحول می‌کنند

به کمک یک مشاور یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارید؟

تاریخ انتشار: 28 آبان، 1399 تاریخ آپدیت: 19 اسفند، 1401 نویسنده: مریم پور انصاری

25 تکنولوژی جدید که آینده جهان را متحول می‌کنند

 

تکنولوژی جدید یعنی واقعی شدن تمام رویاهایی که تا قبل از این تنها یک خیال شیرین بوده است. چه باور کنید چه نه، آینده جهان با تکنولوژی‌های جدید دگرگون خواهد شد. همه ما در کودکی رویای سفر به مریخ با یک سفینه فضایی را داشتیم؛ یا اینکه با ضربه یک چوب جادویی همه آرزوهایمان را برآورده کنیم. احتمالا تا چند سال آینده سفر به مریخ امکان‌پذیر خواهد بود. عجیب نیست که چوب جادویی هم یک روز به همه رویاهایمان جامه عمل بپوشاند. به هر حال این روزها خیلی هم دیر نیست و بالاخره آینده تکنولوژی از راه می‌رسد.

مطالعه و تحقیق درباره تکنولوژی هم برای افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند و هم افراد عادی که به فناوری‌های روز دنیا علاقه دارند، خیلی جذاب است. برای درک بهتر تکنولوژی‌ها و فناوری‌های آینده، با ما همراه باشید تا دنیای 10-20 سال آینده و انواع تکنولوژی در آن را با هم ببینیم:

 

1. هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ در صدر جدول تکنولوژی آینده

 

آینده تکنولوژی یا تکنولوژی آینده

 

هوش مصنوعی (AI) شبیه‌سازی هوش انسان در ماشین‌ است. هوش مصنوعی باعث می‌شود که ربات‌ها و ماشین‌ها مانند انسان فکر کنند و کارهای او را تقلید کنند. مثال ساده‌ هوش مصنوعی ربات‌ها هستند که هرروز باهوش‌تر می‌شوند و هوش آن‌ها کم کم به انسان‌ها شبیه می‌شود. هوش مصنوعی در هر ماشین و تجهیزات الکترونیکی که از ویژگی‌های مرتبط با ذهن انسان مانند یادگیری و حل مسئله برخوردار باشد، استفاده می‌شود.

ماشین لرنینگ یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است و به عنوان پیچیده ترین تکنولوژی جهان یا حداقل یکی از پیچیده‌ترین فناوری‌های جهان امروز شناخته می‌شود. این تکنولوژی به ماشین‌ها اجازه می‌دهد به طور خودکار یاد بگیرند و مانند یک انسان هر روز به دانش و علم خود اضافه کنند، قسمت شگفت‌انگیز ماشین لرنینگ افزایش یادگیری بدون دخالت و برنامه‌ریزی انسان است. یادگیری ماشینی روی توسعه برنامه‌های رایانه‌ای تمرکز می‌کند؛ برنامه‌هایی که می‌توانند به داده‌ها دسترسی پیدا کنند. داده‌ها و اطلاعاتی که می‌تواند تصمیم‌ بگیرد، نوآوری داشته باشد و کسب و کارها و به طور کلی جهان را دگرگون کند.

قابلیت‌های ماشین لرنینگ روز به‌ روز بیشتر می‌شود. در حقیقت هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ مانند یک کودک نوپا هرروز بیش‌تر از قبل یاد می‌گیرند. افزایش یادگیری و توانایی این تکنولوژی جدید، جهان را دگرگون می‌کند. علاوه بر این ماشین لرنینگ و هوش مصنوعی مثل یک موتور محرک برای پیشرفت سایر تکنولوژی‌ها هستند.

هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ، منبع اکثر نوآوری‌هایی است که در دهه آینده خواهیم دید. هوش مصنوعی نیروی محرکه بسیاری از تحولات و برخی از مواردی است که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

2. اینترنت اشیا تکنولوژی آینده را یکپارچه می‌کند

 

اینترنت اشیا و تکنولوژی آینده

 

اینترنت اشیا (IoT) به سیستمی از اشیای متصل به اینترنت گفته می‌شود که قادر به جمع آوری و انتقال داده‌ها از طریق یک شبکه بی سیم و بدون دخالت انسان هستند. امکانات شخصی، تجاری و ... در اینترنت اشیا تقریبا بی نهایت است. اینترنت اشیا به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد که به هم متصل شده و با همکاری هم زندگی را آسان‌تر کنند.

دستگاه‌های هوشمند هرروز بیشتر می‌شوند. کافی است نگاهی به اطرافتان بیاندازید. خانه‌ شما و تمام وسایل آن در آینده‌ای نه چندان دور هوشمند می‌شوند. البته خانه‌ هوشمند تنها نمونه‌ای کوچک از تکنولوژی جدید است. مزارع هوشمند، لباس‌ها و هرآنچه که فکرش را نمی‌کنید در آینده نزدیک به اینترنت متصل خواهند شد.

دستگاه‌ها به‌طور پیوسته در حال جمع‌آوری و انتقال داده هستند و اینترنت اشیا در آینده به طرز چشم‌گیری رشد می‌کند. این موضوع علاوه بر پیشرفت اینترنت اشیا، باعث پیشرفت تکنولوژی در سایر زمینه‌ها مثل رشد هوش مصنوعی و بیگ دیتا هم می‌شود.

این فناوری در خانه، محل کار، کارخانه‌ها و صنایع مختلف کاربرد دارد. لباس‌های هوشمند، یخچال‌های هوشمند، دستیارهای دیجیتالی، سنسورها و تجهیزات متصل به اینترنت خیلی بیشتر از قبل پیشرفت کرده‌اند و احتمالا در آینده هم رشد بیشتری خواهند داشت.

جالب است بدانید که اینترنت اشیا در سال‌های آینده به هوش اشیا تبدیل می‌شود و دستگاه‌های هوشمند می‌توانند داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند و به طور مستقل تصمیم بگیرند. در نهایت دخالت انسان خیلی کمتر می‌شود. یکی از کاربردهای اصلی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در خانه‌های هوشمند است.

 

3. از لباس های هوشمند تا ساخت انسان فرامرزی، آینده تکنولوژی به همه جا نفوذ خواهد کرد

 

لباس های هوشمند و تکنولوژی آینده

 

تکنولوژی اولیه‌ای که در ابتدا به عنوان ردیاب و برای تناسب اندام مورد استفاده قرار گرفت، اکنون تمام صنعت مد و پوشاک را در بر گرفته است. آینده پژوهی صنعت مد فرضیه‌ای را در این باره مطرح کرده است که در حال حاضر فاصله‌ چندانی با واقعیت ندارد: در آینده نزدیک لباس‌ها به بهبود عملکرد انسان و زندگی سالم‌تر، ایمن‌تر و کارآمدتر کمک می‌کنند.

اما این همه‌ دست آورد تکنولوژی جدید نیست. پیشرفت تکنولوژی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که بشر با ادغام ژن‌ها و ترکیب انسان‌ها بتواند موجودات جدیدی خلق کند. موجوداتی که ممکن است در آینده به اسم انسان‌های عظیم یا انسان فرامرزی بشناسیم.

 

4. بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات

 

بیگ دیتا و تکنولوژی آینده

 

تکنولوژی بیگ دیتا یک وضعیت خاص است؛ وضعیتی که یک حجم باورنکردنی و متنوع از داده‌ها (با ساختار و بدون ساختار) با سرعت زیاد در حال رشد هستند. اما این داده‌ها چگونه به پیشرفت تکنولوژی، هوش تجاری و تکنولوژی آینده کمک می‌کنند؟

ما می‌توانیم به کمک آنالیز داده‌ها - تجزیه و تحلیل داده‌های بسیار پیشرفته، که اغلب با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ تقویت می‌شود - داده‌های بدون ساختار و پیچیده و بسیاری از مسائل غیر ممکن را درک کرده و حل کنیم. علاوه بر این می‌توان از آنالیز داده های کلان برای تصمیم‌گیری بهتر و حرکت‌های استراتژیک تجاری استفاده کرد.

 

5. بلاکچین و تحول در تجارت آینده

 

بلاکچین و تکنولوژی آینده

 

بلاکچین به زبان ساده در یک جمله خلاصه می‌شود: بلاکچین ثبت دیجیتالی معاملات تجاری است. این تکنولوژی جدید در حال حاضر برای ثبت معاملات ارزهای اینترنتی مانند بیت کوین استفاده می‌شود؛ اما کاربردهای تجاری بلاکچین آن بسیار بیشتر است. در واقع آینده تجارت جهان تا حدود زیادی به این تکنولوژی وابسته است.

بلاکچین زنجیره‌ای از داده‌ها است که کسی نمی‌تواند چیزی را در آن تغییر دهد. این موضوع باعث می‌شود که این سیستم کاملا ایمن باشد. کنترل داده‌ها هم در بلاکچین امکان‌پذیر نیست و معاملات امن و مطمئن هستند. به همین دلیل احتمالا در آینده صنایع بیشتری از بلاکچین استفاده می‌کنند. تکنولوژی جدید بلاکچین یک روش فوق‌العاده برای ذخیره ایمن، احراز هویت و محافظت از داده‌ها است و یک تحول دیجیتال فوق‌العاده را در معاملات ایجاد کرده است. فناوری خاصی که می‌تواند بسیاری از جنبه‌های تجارت را متحول کند. علاوه بر این آینده اقتصاد به لطف بلاکچین بسیار قابل اعتماد است.

 

6. رایانش ابری، آینده تکنولوژی ذخیره آنلاین اطلاعات

 

رایانش ابری و تکنولوژی آینده

 

برای ذخیره اطلاعات با هر حجمی دیگر نیازی به فلش مموری یا سایر منابع ذخیره داده ندارید. همه‌ اطلاعات شما می‌تواند به کمک اینترنت ذخیره شود. اطلاعاتی که می‌توانید در هر جای دنیا و هر سیستم دیگری به کمک اینترنت بازیابی کنید. اما این موضوع چه مزیتی دارد؟

داده‌ها به کمک رایانش ابری و قابلیت ذخیره داده‌ها به صورت آنلاین به راحتی انتقال پیدا می‌کنند و تجزیه و تحلیل آن‌ها به طرز چشم‌گیری آسان‌تر می‌شود. رایانش ابری (تجزیه داده‌ها به صورت هوشمند) بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژی را به سطح جدیدتری می‌رساند. رایانش ابری از دید کسب و کارهای آنلاین به معنای بهبود همکاری، بهره‌وری بیشتر و کاهش قابل توجه هزینه است.

تکنولوژی خودش را تغذیه می کند. فناوری، فناوری بیشتر را ممکن می سازد. الوین تافلر (منبع)

 

7. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده دنیای واقعی را احاطه خواهند کرد

 

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده | آینده تکنولوژی

 

واقعیت مجازی (VR) شبیه سازی رایانه‌ای است که افراد می‌توانند محیطی ورای جهان واقعی را در یک محیط سه بعدی مصنوعی با استفاده از دستگاه های الکترونیکی مانند عینک مخصوص با صفحه یا دستکش مجهز به سنسور تجربه کنند.

واقعیت افزوده (AR) از اطلاعات به صورت متن، تصویر، صوت و ... در ترکیب با اشیای دنیای واقعی استفاده می‌کند. شما بدون عینک یا سنسور ممکن است یک میز، یک نوشته و یا حتی یک نمای طبیعی را ببینید و در کنار خود حس کنید، در حالی که واقعیت ندارد و تنها به کمک تکنولوژی ظاهر شده است. چیزی شبیه به داستان‌های تخیلی دوران کودکی!

ترکیب سه تکنولوژی واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی یعنی اینکه شما پس از این در خیالات خود زندگی می‌کنید. هیچ چیز به کمک این سه تکنولوژی جدید در جهان شما غیر ممکن نیست. جهانی دیجیتالی که بشر در آینده نزدیک به طور کامل در آن غوطه ور می‌شود. این تکنولوژی فوق‌العاده جذاب به برندسازی دیجیتالی کسب و کار شما هم کمک می‌کند.

یکی از کاربردهای جذاب این دو تکنولوژی در متاورس یا دنیایی است که در آینده توسعه زیادی پیدا می‌کند. برای آشنا شدن با دنیایی که در آینده بیشتر در مورد آن می‌شنوید، مقاله متاورس و دنیای آینده نزدیک را بخوانید.

 

8. دوقلوهای دیجیتالی، همزاد هوشمند در آینده تکنولوژی 

 

دوقلوهای دیجیتالی و تکنولوژی آینده

 

دوقلوی دیجیتالی یک نسخه دیجیتالی از یک جسم، محصول، فرآیند یا اکوسیستم واقعی است. این تکنولوژی جدید به ما این امکان را می‌دهد تا تغییرات و تنظیماتی را که ممکن است روی جسم واقعی بسیار گران یا پرخطر باشد، به راحتی آزمایش کنیم. علاوه بر این باعث تحول و دستیابی به نتایج بسیار جالبی در رابطه با انسان و سایر پدیده‌ها خواهد شد. نتایجی که تا پیش از این به دلیل پر خطر بودن، امکان تست کردن آن‌ها وجود نداشته است.

 

9. اینترنت 5G و 6G : با سرعت نور ارتباط برقرار کنید

 

اینترنت 5G و 6G | تکنولوژی آینده

 

آینده تکنولوژی به اینترنت ارتباط زیادی نیاز دارد. نسل پنج و ششم اینترنت یعنی یک اتصال جهانی سریع‌تر، دقیق‌تر و پایدارتر، که برای متحول کردن دنیا به وجود آمده است. اما این تکنولوژی جدید تنها به معنای راحتی بیشتر برای تماشای فیلم یا استفاده روزمره از شبکه‌های مجازی نیست. اینترنت پرسرعت در آینده باعث پیشرفت تکنولوژی در بسیاری از زمینه‌ها می‌شود.

به عنوان مثال اتصال دستگاه‌های بیشتر و حجم بیشتر داده باعث پیشرفت اینترنت اشیا، بیگ دیتا و ماشین لرنینگ خواهد شد. علاوه بر این امنیت و حریم خصوصی افراد با گسترش نسل پنجم و ششم اینترنت به شدت بیشتر خواهد شد. سرعت بالای انتقال اطلاعات در زمان واقعی، حرکت اتومبیل های خودران را راحت‌تر می‌کند و هر چیزی که با اینترنت کار می‌کند، فوق‌العاده سریع‌تر و پیشرفته‌تر خواهد شد! احتمالا با گسترش اینترنت ماهواره ای شرکت Space X، کل دنیا می‌توانند از اینترنت پرسرعت استفاده کنند.

 

10. ژنومیک و جهش ژنتیکی موجودات زنده، پیشرفت تکنولوژی از گذشته تا امروز 

 

ژنومیک و آینده تکنولوژی

 

پیشرفت در محاسبات و تجزیه و تحلیل‌ها، جهش‌های باورنکردنی در درک ما از ژنوم انسان ایجاد کرده است. آینده تکنولوژی در حال تغییر در ساختار ژنتیکی موجودات زنده است. مثلا اصلاح جهش‌های DNA که می‌‌تواند منجر به بهبود سرطان یا سایر بیماری‌های خطرناک شود. علاوه بر این تشخیص به موقع یک بیماری شانس درمان را افزایش می‌دهد و ژنومیک می‌تواند یک بیماری را مدت‌ها قبل از بروز علائم تشخیص دهد.

 

11. همکاری انسان و ربات در آینده (cobot)

 

همکاری انسان و ربات یا cobot | تکنولوژی آینده

 

ربات‌ها به لطف هوش مصنوعی می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند. شاید کمی عجیب باشد اما ربات‌ها در آینده نزدیک قادر به خلق آثار هنری و طراحی خواهند بود. البته در حال حاضر هم در عمل‌های جراحی و موارد دیگر کاربرد دارند. پس می‌توانیم انتظار داشته باشیم که فرآیندهای خلاقانه و هنری در آینده به سمت همکاری بیشتر انسان و ربات حرکت کند.

از آنجایی که ربات‌های امروزی خیلی باهوش‌تر از گذشته هستند و توانایی یادگیری دارند، می‌توانند بدون دخالت انسان به محیط خود پاسخ دهند و وظایف موردنیاز را انجام دهند. احتمالا در آینده در صنایع خاص انسان‌ها و ربات‌ها همکاری یکپارچه‌ای خواهند داشت که به آن "cobot" گفته می‌شود.

 

12. پلتفرم‌های دیجیتالی، ارتباط انسان‌ها را تغییر می‌دهد

 

سیستم عامل های دیجیتال و آینده تکنولوژی

 

فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین و ... همگی نمونه‌هایی از پلتفرم‌های دیجیتال هستند. شبکه‌هایی که ارتباط و تبادل نظر بین افراد را خیلی راحت‌ت کرده‌اند. این روند مدل‌های تجاری در بازار را تغییر داده است و بسیاری از مشاغل سنتی در آینده نزدیک به این پلتفرم‌ها منتقل شده و دیجیتالی می‌شوند. مفهومی که امروزه نیز با اسم بازاریابی دیجیتال در حال تغییر اقتصاد و تجارت جهانی است و آینده تکنولوژی با این شبکه‌ها ارتباط زیادی دارد.

ما در جامعه ای کاملاً وابسته به علم و فناوری زندگی می‌کنیم که در آن افراد به سختی چیزی در مورد علم و فناوری می‌دانند. کارل ساگان (منبع)

 

13. هواپیماهای بدون سرنشین و تغییر آینده‌ نظامی

هواپیماهای هوشمند که یا از راه‌دور و یا به صورت خودکار کنترل و خلبانی می‌شوند، چهره عملیات نظامی را تغییر داده‌اند. اما این تنها تأثیر هواپیماهای بدون سرنشین نیست. مأموریت‌های جستجو و نجات، اطفا حریق و حمل و نقل، رساندن سریع دارو به بیماران، جابه‌جایی نمونه‌های بیماران به بیمارستان‌ها و ... توسط تکنولوژی پهپاد رنگ واقعیت می‌گیرند. البته بهتر است خودتان را برای تاکسی‌ها و اتومبیل‌های خودران هم در آینده نزدیک آماده کنید.

 

14. محاسبات و رایانه های کوانتومی در آینده تکنولوژی

محاسبات کوانتومی مبتنی بر اصول نظریه کوانتوم است که رفتار انرژی و مواد را در سطح اتمی و زیر اتمی بررسی می‌کند. رایانه‌های کلاسیک که امروزه از آنها استفاده می‌کنیم، فقط می‌توانند اطلاعات را در بیت‌هایی بر اساس سیستم 0 و 1 رمزگذاری کنند. اما رایانه‌های کوانتومی ساختاری کاملا متفاوت دارند.

کامپیوترهای کوانتومی، سیستم‌هایی با قدرت و سرعت غیرقابل تصور هستند. محاسبات کوانتومی قادر است مسائلی را حل کند که تا پیش از این غیر قابل حل بوده است. محاسبات کوانتومی باعث می‌شود که تکنولوژی پیشرفته فعلی ما چیزی شبیه عصر حجر باشد. محاسبات کوانتومی در حال حاضر تا حد زیادی به آزمایشگاه‌ها محدود شده‎است، اما ما می‌توانیم اولین رایانه کوانتومی تجاری و بلوغ تکنولوژی جدید را در همین دوران و کمتر از ده سال آینده ببینیم.

 

15. چاپ سه بعدی، چهار بعدی و ساخت مواد طبیعی

 

تکنولوژی چاپ سه بعدی و چهار بعدی

 

چاپ سه بعدی، فرآیندی است که در آن چاپگر سه بعدی با قرار دادن لایه به لایه مواد مطابق با مدل دیجیتالی سه بعدی، اشیای سه بعدی را ایجاد کند. نسل بعدی این تکنولوژی مربوط به پرینترها و اشیا 4 بعدی است.

چاپ 4 بعدی فرایندی است که از طریق آن یک شی چاپ شده سه بعدی بر اثر تأثیر انرژی‌های ورودی و خارجی مانند دما، نور یا سایر محرک‌های محیطی، خود را به ساختار دیگری تبدیل کند.

اگرچه چاپ سه بعدی ممکن است در مقایسه با سایر تکنولوژی های جدید کمی جا افتاده باشد، اما تکنولوژی چاپ سه بعدی و 4 بعدی کاربردهای بسیار گسترده‌ای در تکنولوژی آینده خواهند داشت و یکی از فناوری‌های کاربردی در آینده باشند که جهان را دگرگون خواهد کرد.

 

16. فناوری نانو و علم مواد، خالق اجسام شگفت انگیز آینده

نانو تکنولوژی بخشی از علم است که روی کنترل و ساخت ماده در مقیاس اتمی و مولکولی تمرکز می‌کند. موادی که اندازه آن‌ها حدودا 100 نانومتر است. فناوری نانو معمولا برای ساخت محصولاتی استفاده می‌شود که از قطعات کوچک استفاده می‌کنند، مانند دستگاه‌های الکترونیکی، کاتالیزورها و حسگرها. توانایی روزافزون ما در درک و کنترل مواد در مقیاس کوچک باعث تولید مواد و محصولات جدید در آینده می‌شود. محصولات هیجان‌انگیزی مانند نمایشگرهای خم شونده که دنیای تولید کالا را به کلی تغییر می‌دهند.

 

17. رابط‌های صوتی و چت بات‌‌ها، تحولی در آینده تکنولوژی 

ما تا امروز برای برقراری ارتباط با ماشین‌ها از نوشتن و تایپ کردن استفاده می‌کردیم؛ اما در آینده احتمالا بیشتر از رابط‌های صوتی و چت بات‌ ها استفاده می‌شود. این ربات‌ها مثل Siri و Alexa برای ارتباط با مشتریان بسیار مفید است و احتمالا کسب و کارهای بیشتری با استفاده از این رابط‌ها و چت بات ها با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنند. این موضوع تجربه مشتری را به میزان قابل توجهی تغییر می‌دهد و کارهای مختلف خیلی آسان‌تر خواهد شد.

 

18. تشخیص چهره و بینایی رایانه‌ای

 

تکنولوژی تشخیص چهره

 

یکی دیگر از فناوری‌هایی که رشد بیشتری خواهد داشت، تشخیص چهره توسط ماشین‌ها است. در حال حاضر ربات‌ها می‌توانند ببینند، صحبت کنند و حتی فکر کنند، پس تشخیص چهره نباید چیز خیلی عجیبی باشد. این فناوری به ماشین‌ها این امکان را می‌دهد تا جهان پیرامون خود را به صورت بصری تفسیر کنند. این تکنولوژی در موارد امنیتی کاربرد زیادی دارد.

 

19. امنیت سایبری و تغییر در آینده تکنولوژی 

یکی از مشکلاتی که با ظهور تکنولوژی و اینترنت به وجود آمده است، کاهش امنیت است. این امنیت بیشتر در زمینه اطلاعات و داده‌ها خود را نشان می‌دهد. خیلی از مشاغل با تهدیدهای بی‌سابقه‌ای روبه‌رو می‌شوند و داده‌های آن‌ها در معرض خطر قرار می‌گیرد. احتمالا در آینده کاهش و جلوگیری از تهدیدات امنیت سایبری با موفقیت رشد خواهد کرد.

 

20. وسایل نقلیه خودران و فناوری لذت‌بخش برای انسان‌ها 

وسایل نقلیه هوشمند و خودران سال‌ها است که مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است؛ اما این ماشین‌ها از در اوایل همین دهه یعنی از سال 2020 رشد و توسعه بیشتری پیدا کرده‌اند. هوشمندسازی انواع اتومبیل، تاکسی، کامیون و کشتی در آینده امکان‌پذیر خواهد بود و نوآوری عظیمی انتظار بشر را خواهد کشید. البته در حال حاضر هم ماشین‌های بدون راننده وجود دارند؛ اما این فناوری گسترش بیشتری خواهد یافت. در همین دهه ماشین‌های هوشمند متحول می‌شوند و دیگر انسانی پشت فرمان اتومبیل‌ها نخواهیم دید!

 

21. کشاورزی مدرن و هوشمند در دنیای تکنولوژی  

همه مواردی که گفتیم، ارتباطی با خورد و خوراک انسان‌ها یا حتی حیوانات نداشتند؛ اما بالاخره کشاورزی هم سهمی از فناوری دارد. کشاورزی هوشمند از اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و انواع تجهیزات برای تولید محصولات ارگانیک، با کیفیت و بازدهی بالا استفاده می‌کند. از ربات‌ها برای بردات محصولات و از سنسورهای مختلف برای تجزیه و تحلیل خاک استفاده می‌شود. کشاورزی مدرن داخلی، سالنی و عمودی هر ساله گسترش بیشتری پیدا می‌کنند.

 

22. گجت‌های پوشیدنی و لنزهای هوشمند در آینده تکنولوژی  

اصلا عجیب نیست که تا چند سال آینده لنزهایی روی مردمک چشممان بگذاریم که حاوی تراشه‌های الکترونیکی باشد! یکی از جذاب‌ترین تکنولوژی‌هایی که در دنیای امروز وجود دارد، گجت‌های هوشمندی است که انسان‌ها از آن استفاده می‌کنند. مانند عینک‌های دوربین‌دار (عینک گوگل) و ساعت‌های هوشمندی که خیلی از افراد جامعه می‌پوشند. اما در سال‌های آینده از این هم فراتر می‌رویم. زمانی که این گجت‌ها به تلفن همراه وابسته نباشند و مستقل از آن‌ها کار کنند!

 

23. تکنولوژی هم‌جوشی هسته‌ای

 

تکنولوژی هم‌ جوشی هسته‌ ای | آینده تکنولوژی

 

احتمالا قبلا این اصطلاح را شنیده‌اید؛ اما به یاد نمی‌آورید که دقیقا چه واکنشی در هم‌جوشی هسته‌ای اتفاق می‌افتد. برای اینکه سریع‌تر متوجه شوید باید بگویم که این واکنش همان اتفاقی است که در ستاره منظومه شمسی یعنی خورشید رخ می‌دهد و باعث آزاد شدن مقدار زیادی انرژی می‌شود. در واقع نقطه مقابل شکافت هسته‌ای!

در این فرآیند هسته‌های سبک‌تر با هم ترکیب می‌شوند و یک هسته سنگین را به وجود می‌آورند. مثلا ترکیب اتم‌های هیدروژن و ایجاد اتم هلیوم. دانشمندان در سال‌های گذشته تلاش کرده‌اند تا بتوانند چنین واکنشی را ترتیب داده و مهم‌تر از همه اینکه انرژی حاصل از آن را کنترل و ذخیره کنند.

این روش برای تولید انرژی پاک و نامحدود بسیار عالی است. هیچ زباله‌ای تولید نمی‌شود و اتمسفر نیز آسیبی نمی‌بیند. اما این روش سختی‌ها و چالش‌های زیادی دارد و در حال حاضر 35 کشور با سرمایه‌ای معادل 50 میلیارد دلار در حال کار روی این پروژه هستند. اگر چنین پروژه‌ای به واقعیت بپیوندد، مشکل انرژی کره زمین تا میلیون‌ها سال حل خواهد شد و فاجعه‌های زیست محیطی هم رخ نخواهد داد.

 

24. گرافن و تکنولوژی ظریف کربنی

 

آینده تکنولوژی با گرافن

 

گرافن یکی از تکنولوژی‌هایی است که در سال‌های اخیر در مورد آن زیاد شنیده‌ایم و هنوز که هنوز است به عنوان قوی‌ترین ترکیب کشف شده شناخته می‌شود. این ماده با وجود سبکی فوق‌العاده‌ای که دارد، 100-300 برابر محکم‌تر از فولاد است و ماده‌ای مناسب برای تولید جلیقه‌های ضد گلوله و حتی هواپیما محسوب می‌شود. علاوه بر این بهترین هادی گرما و الکتریسیته است و در سلول سوخت هیدروژنی هم کاربرد دارد.

گرافن حتی به عنوان یک ماده ضد سرطان هم شناخته می‌شود؛ اما بزرگ‌ترین چالش، تولید انبوه آن و به صورت خالص است. البته پایین آوردن قیمت آن هم اهمیت دارد و در صورتی که به همه این اهداف برسیم، گرافن آغازگر بخشی از تکنولوژی جدید دوران‌ها خواهد بود.

 

25. تکنولوژی برق بی‌سیم

 

تکنولوژی برق بی‌سیم | آینده تکنولوژی

 

نام تسلا در زمینه علم فیزیک، برق و الکترونیک خیلی مهجور مانده است. گرچه این دانشمند بزرگ در بین افراد جامعه شناخته شده است، اما به اندازه ادیسون از او قدردانی نمی‌شود. با وجودی که اگر در همان زمان حیات به اختراعات او اهمیت می‌دادند، دنیا بیش از چیزی که تصورش را می‌کردید، پیشرفت کرده بود.  

او توانایی ارسال برق بی سیم به نقاط مختلف را داشت، فعالیت‌های ابتدایی مربوط به تولید وای فای را انجام داد و حتی سعی داشت ماشین زمان بسازد و در این زمینه یک سری نتایج هم دید. بله این دانشمند بیش از آنچه فکرش را بکنید نابغه و از زمان خودش جلوتر بود!

در حال حاضر هم اگر زیرساخت‌های پیشرفته وجود داشته باشد و استگاه‌های شارژ زیادی تاسیس شوند، می‌توانیم به برق بی سیم دسترسی داشته باشیم. در آن وقت موبایل ما به راحتی در جیبمان شارژ می‌شود و نیازی به کلی سیم‌پیچی برای کار با وسایل برقی نداریم. احتمالا در آینده شاهد چنین تکنولوژی پیشرفته‌ای باشیم.

 

26- متاورس

متاورس این پتانسیل را دارد که به طور اساسی نحوه زندگی ما را تغییر دهد. اما اینکه دقیقاً چگونه این دنیای سه بعدی، زندگی ما را متحول خواهد کرد، هنوز به طور کامل مشخص نیست. این مسأله تا حدی به این دلیل است که فناوری مورد نیاز برای تغییر اساسی و ورود به دنیای متاورسی به طور کامل محقق نشده است و مشخص نیست که کاربران چگونه از متاورس استفاده خواهند کرد.

 طرفداران این تکنولوژی اینگونه استدلال می‌کنند که اگر زیرساخت‌های آن به درستی انجام شود، دنیای مجازی متاورس، کسب و کار‌های دورکار را افزایش می‌دهد، همکاری را بهبود می‌بخشد، آموزش را سرعت می‌بخشد، نیاز به فضای اداری را کاهش می‌دهد و به طور کلی فضای کاری را به مکانی شادتر تبدیل می‌کند. مارک زاکربرگ، مدیر غول رسانه‌های اجتماعی نیز در اواخر سال 2021 نام فیس‌بوک را به متا تغییر داد. این تغییر نام، اهمیت مفهومی را نشان داد که هنوز وجود ندارد.

اصطلاح متاورس که برای اولین بار توسط نیل استفنسون نویسنده داستان‌های علمی تخیلی در سال 1992 و در رمان تصادف برفی (Snow Crash) ابداع شد، عموماً به یک دنیای دیجیتال سه بعدی اشاره می‌کند که در آن مردم به کار و بازی مشغول هستند.

ممکن است 5 تا 10 سال دیگر طول بکشد تا مسائل فنی دنیای متاورس انجام شود. حل کردن قرارداد‌های تجاری و مسائل مربوط به حریم خصوصی ممکن است حتی بیشتر هم طول بکشد. اما پس از فراهم شدن زیرساخت‌های دنیای متاورس، امکانات زیادی را فراهم می‌کند. در ادامه چند مورد از کاربرد‌های متاورس در محل کار را می‌گوییم:

1- شبیه‌سازی فضایی مشترک برای حضور کاربران مختلف از سراسر جهان

2- تقویت کار تیمی و همکاری

3- امکان یادگیری سریع

4- بهبود ایمنی

5- کاهش هزینه‌های اداری

 

27- تکنولوژی VR و AR (واقعیت مجازی و واقعیت افزوده) 

واقعیت افزوده (Augmented Reality) یکی از فناوری‌های جدید دیجیتالی است که توسط چندین صنعت استفاده می‌شود. به طور ساده، AR عناصر بصری، صدا و سایر اطلاعات حسی را از طریق دستگاهی مانند گوشی هوشمند یا عینک به کاربر تحویل می‌دهد. این اطلاعات روی دستگاه قرار می‌گیرد تا تجربه‌ای متفاوت ایجاد کند. آن اطلاعات دیجیتال، درک کاربر از دنیای واقعی را تغییر می‌دهد.  

AR از فناوری تلفن همراه با استفاده از داده‌های زمان واقعی برای تولید گرافیک بصری استفاده می‌کند. این نمای ترکیبی، به اپراتور‌ها و مشتریان مختلف با ارائه نمایی از سیستم های مجازی کمک می‌کند. بهترین راه برای درک آن مثالی در رابطه با توسعه محصول است. AR به کارآفرینان اجازه می‌دهد مدل‌های مجازی سه‌بعدی محصولات جدید را ارزیابی کنند و به راحتی می‌توانند آن را بدون نیاز به توسعه یک نمونه اولیه تغییر دهند.

برخلاف واقعیت مجازی که سعی در بازسازی و جایگزینی کل یک محیط زندگی واقعی با یک محیط مجازی دارد، واقعیت افزوده در مورد غنی‌سازی تصویری از دنیای واقعی با تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر و اطلاعات دیجیتال است. با افزودن ویدیو، اینفوگرافیک، تصاویر، صدا و سایر جزئیات به دنبال تغییر ادراک و حواس است.

داخل دستگاهی که محتوای AR ایجاد می‌کند. تصاویر سه بعدی مجازی بر اساس رابطه هندسی آن‌ها بر روی اشیاء دنیای واقعی پوشانده می‌شوند. دستگاه باید بتواند موقعیت اشیاء را محاسبه کند. تصویر ترکیبی بر روی صفحه نمایش موبایل، عینک AR و غیره نمایش داده می‌شود.

از طرف دیگر، دستگاه‌هایی وجود دارند که امکان مشاهده محتوای AR توسط کاربر را فراهم می‌کند. برخلاف هدست‌های واقعیت مجازی که کاربران را کاملاً در دنیای شبیه‌سازی شده غوطه‌ور می‌کنند، عینک‌های AR اینطور نیستند. این عینک‌ها امکان اضافه کردن، قرار گرفتن یک شی مجازی بر روی شی واقعی را فراهم می‌کنند، به عنوان مثال، نشانگر‌های AR را روی ماشین‌ها برای علامت‌گذاری مناطق تعمیر قرار می‌دهند.

کاربر با استفاده از عینک AR می‌تواند شی یا محیط واقعی اطراف خود را ببیند اما با تصویر مجازی غنی شده است.

اگرچه اولین کاربرد AR مربوط به سال 1990 در ارتش و تلویزیون بود، اما AR اکنون در بازی، آموزش و سایر زمینه‌ها استفاده می‌شود. بیشتر از آن به‌عنوان برنامه‌های واقعیت افزوده قابل نصب بر روی تلفن‌ها و رایانه‌ها استفاده می‌شود. امروزه AR با حضور فناوری تلفن همراه مانند GPS، 3G و 4G و سنجش از راه دور تقویت شده است.

 

28-تکنولوژی nft

NFT، مخفف non-fungible token به معنای توکن غیرقابل تعویض است و به عنوان یک دارایی دیجیتال با مالکیت مشخص از طریق فناوری قرارداد هوشمند در بلاکچین قرار می‌گیرد. بنابراین به NFT امکان خرید، فروش، معامله یا انتقال را می‌دهد.

توکن‌های غیرقابل تعویض یک فناوری نسبتاً جدید هستند که به دلیل ظهور بلاک چین و ارز‌های دیجیتال محبوب شده‌اند. بلاک چین به داده‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت شفاف و تغییرناپذیر در یک زنجیره به هم پیوسته از رکورد‌ها به نام بلوک نگهداری شوند. این داده‌ها را می‌توان برای موارد مختلف استفاده کرد، از داده‌های مصرف‌کننده در برنامه‌های بازاریابی و وفاداری گرفته تا کل سیستم‌های ارزی. در نتیجه، سوابق بلاک چین به یک طبقه دارایی تبدیل می‌شود که توسط قرارداد‌های هوشمندی که نقض یا کلاهبرداری در آن غیرممکن است، نگهداری می‌شوند.

این کلاس‌های دارایی که توسط بلاک چین تأمین می‌شوند می‌توانند دو نوع باشند – دارایی قابل تعویض یا دارایی غیرقابل تعویض. تعویض‌پذیری به خاصیتی اطلاق می‌شود که اجازه می‌دهد دارایی‌ها با دیگری بدون تغییر در ارزش مبادله شوند یا اجازه می‌دهد یک دارایی به جای دیگری در نظر گرفته شود. ارز فیات معمولی خاصیت تعویض‌پذیری دارد، به این معنی که ارزش یک دلار با دلار دیگر برابر است.

دارایی‌های غیرقابل تعویض یا غیرقابل تعویض ارزش ذاتی خود را دارند و نمی‌توانند به این راحتی در مقابل دیگری قرار گیرند. به عنوان مثال، املاک و مستغلات خاصیت تعویض‌پذیری ندارند. آثار هنری نیز همین طور هستند. NFT‌ها، بر خلاف ارز‌های دیجیتال غیرقابل تعویض هستند و در این دسته دارایی قرار می‌گیرد. با این حال، رمزارز با قابلیت تعویض آن تا حدودی شبیه ارز‌های فیات است که ما روزانه استفاده می‌کنیم.

NFT‌ها، به دلیل ماهیت خود، شبیه دارایی‌های فیزیکی با خط مالکیت و منشأ مشخص هستند. با این حال، از آنجایی که NFT‌ها بر بستر زیرساخت‌های دیجیتال فناوری اطلاعات ساخته شده‌اند، دارایی‌های متنوعی را که در دنیای واقعی وجود ندارد را می‌توان به ان اف تی تبدیل کرد. برای مثال، می‌توان یک توکن غیرقابل تعویض از آواتار بازی یا یک فایل با فرمت تبادل گرافیکی (GIF) ایجاد کرد.

اولین NFT شناخته شده با تعریف فعلی خود توسط هنرمند آمریکایی کوین مک کوی (Kevin McCoy) و کارآفرین آمریکایی آنیل دش (Anil Dash) ساخته شد. این دو یک انیمیشن هشت ضلعی ساختند، اولین اثر هنری که مالکیت مبتنی بر قرارداد هوشمند دارد. جالب اینجاست که این انیمیشن با عنوان Quantum قبل از ابداع رسمی اصطلاح NFT ساخته شد و در سال 2021، Quantum توسط ساتبیز (Sotheby’s) به حراج گذاشته شد. این مثال از NFT اولیه نشان می‌دهد که چگونه توکن‌های غیرقابل تعویض را می‌توان با ارزش زیادی معامله کرد و با کلاس‌های دارایی سنتی مانند املاک، فلزات گرانبها، هنر‌های فیزیکی و غیره می‌تواند رقابت کند.

در واقع، توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT‌ها در عصر متاورس بسیار حیاتی‌تر می‌شوند. دنیای دیجیتال یا مجازی که در آن افراد و اشیاء به‌عنوان آواتار وجود دارند و می‌توانند با محیط اطراف خود تعامل داشته باشند. در چنین محیط‌های دیجیتالی غنی، NFT‌ها فرصت‌هایی را برای مالکیت دارایی و اقتصاد دنیای واقعی باز می‌کنند و پایه‌های یک سیستم حکومتی را می‌سازند. هوش مصنوعی (AI) یکی دیگر از فناوری‌های مرکزی برای درک NFT است، زیرا ژنراتور‌های NFT مبتنی بر هوش مصنوعی مانند StarryAI، Fotor، DeepAI و غیره در خط مقدم قرار دارند.

 

نکات کلیدی

 

منبع: venturebeat | skelia | forbes

 

 

سوالات متداول

فناوری‌های نوظهور مانند ربات‌های صنعتی، هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ با سرعت بالایی در حال پیشرفت هستند و در آینده توسعه بیشتری پیدا می‌کنند. این تحولات می‌تواند سرعت، کیفیت و هزینه کالاها و خدمات را بهبود بخشد؛ البته تعداد زیادی از کارگران را هم بیکار می‌کند.

بزرگ‌ترین تکنولوژی که کاربردهای زیادی در فناوری‌های دیگر هم دارد، هوش مصنوعی است. سخت‌افزارهای مربوط به آن هم بازار در حال رشدی دارند. ماشین لرنینگ هم یکی از زیرشاخه‌های هوش مصنوعی است که

1. هوش مصنوعی (AI) 2. ماشین لرنینگ 3. قدرت پردازش و محاسبات 4. فناوری‌های هوافضا 5. اینترنت 5G و Starlink 6. مراقبت‌های بهداشتی و پیش‌بینی‌ها در سطح ژنوم 7. تکامل در کشاورزی 8. رانندگی خودکار 9. بلاکچین 10. اینترنت اشیا

فناوری در سال 2050 بر محیط کار مسلط می‌شود و هوش مصنوعی و دستیاران هوشمند رایج خواهند شد. استفاده از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی همچنان نیز در حال افزایش است. همه چیز "هوشمند"، "متصل" و "مبتنی بر داده" خواهد بود.

1. هوش مصنوعی 2. 5G و اینترنت اشیا 3. محاسبات بدون سرور 4. بیومتریک 5. واقعیت افزوده/ مجازی 6. بلاکچین 7. رباتیک 8. پردازش زبان طبیعی 9. محاسبات کوانتومی

برچسب ها:

مریم پور انصاری

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی عظیم مدیا

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

مقالات مرتبط

نظرات

شکرانی
2 سال پیش
با سلام واحترام تکنولوژی جدید که آینده جهان را متحول می‌کنند  همان  افراد هستند که به فناوری‌های روز دنیا علاقه دارند،که آینده جهان را متحول ودگرگون خواهد کرد  به هر حال این روزها خیلی هم دیر نیست .
 با آرزوی توفیق روزافزون و با عزت سربلند مدیریت محترم آرزومندم
پاسخ دهی
ادمین عظیم مدیا
2 سال پیش
سلام
ممنون از نظرتون
پاسخ دهی
کپل آرت
2 سال پیش
ممنون از این بررسی کامل و جامع... خسته نباشید
پاسخ دهی
جعفر فرزام
2 سال پیش
خیام هفت شهر عشق گشت ،،، ما هنوز ......... بودجه عظم برای دیدن ماه سوال. بیچاره من بیچاره دل من از دیدن پدیده و توسعه علم ، دانش ، تکنولوژی همزمان برگشت به عصر قجر در ایران ویران شده ام خون می شود . سپاس دریچه‌ای بود بسوی نه تنها پیشرفت علم ، که گشایشی به سوی خرد و اندیشه .
پاسخ دهی
مرتضی
2 سال پیش
از سایت بهتا هم بازدید کنید خبرهای جدیدی در زمینه هوش مصنوعی در راه است
پاسخ دهی
سیدمحمد نیازی
2 سال پیش
سلام خسته نباشید می گم برای کسانی که درمورد تکنولوژی جدید تحقیق می کنید و برای ما ارسال می کنید   واقعا زیباست که ما به فکر پیشرفت دنیا باشیم ودنیا را به جایی برسانیم لایقش باشد
پاسخ دهی