آینده پژوهی اقتصاد و تجارت مدرن

به کمک یک مشاور یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارید؟

تاریخ انتشار: 17 شهریور، 1399 تاریخ آپدیت: 25 مهر، 1401 نویسنده: مریم پور انصاری

آینده پژوهی اقتصاد و تجارت مدرن

 

آینده پژوهی اقتصاد یعنی چه؟ اگر بخواهیم این مسئله را به شکل ساده‌تر و زبان عامه مردم بیان کنیم می‌توانیم به سوالی پاسخ بدهیم که همواره در زندگی ما وجود داشته و خواهد داشت، آیا انسان آینده ثروتمند خواهد بود؟ به عبارتی وضعیت اقتصادی جامعه در آینده بهتر خواهد شد یا بدتر؟

واضح است که پیدایش تکنولوژی در هر زمینه‌ای موجب پیشرفت روزافزون آن خواهد شد، اتفاقی که سالهاست با سرعتی رو به رشد در حال رخ دادن است. ما هر روز نمونه‌های تازه‌ای از همکاری انسان و ماشین را تجربه می‌کنیم و شاید با خود فکر کنید که رشد ربات و ماشین، به معنای خانه‌نشین شدن بشر است. اما آینده پژوهی اقتصاد پاسخ دیگری به این پرسش می‌دهد و می‌گوید: افزایش همکاری انسان و ماشین یعنی افزایش روزافزون فرصت‌های شغلی.

اما رشد اقتصادی چه تاثیری بر زندگی ما خواهد گذاشت؟

 

نگاهی کوتاه به آینده از تلسکوپ آینده پژوهی اقتصاد

 

 

طبق بررسی‌های انجام شده، 82 درصد از رهبران اقتصادی جهان، در حال تشکیل تیم‌های کاری متشکل از انسان و ماشین هستند. این یعنی تا 5سال آینده، انسان و ماشین دوش‌به‌دوش هم کار خواهند کرد.

اما آینده پژوهی اقتصاد این موضوع را چگونه بررسی می‌کند؟ از دیدگاه آینده پژوهان تا سال 2030، تکنولوژی‌های نوظهور و همکاری انسان و ماشین، اقتصاد را متحول خواهدکرد. تمامی شکاف‌های اقتصاد سنتی پر خواهد شد و تجارت ساختاری جدید خواهد داشت. این به معنی ایجاد ارزش‌های مالی جدید، یعنی چیزی فراتر از ارز موجود در بازار سنتی است.

 

سه عامل موثر بر تجارت مدرن از دیدگاه آینده پژوهی اقتصاد

 

 

چه باور داشته باشید چه نه، تکنولوژی تجارت سنتی را به‌ کلی نابود خواهد کرد و اصول تولید و تجارت در آینده نزدیک کاملا تغییر می‌کند. علاوه‌براین خبر خوش اینجاست: مشارکت اقتصادی در تمام جهان امری غیر قابل انکار خواهد بود. آینده پژوهی اقتصاد، پیشرفت‌های چشم گیر تجاری را حاصل سه عنصر می داند:

تجارت خودکار

ماشین‌آلات در آینده به مصرف‌کننده تبدیل می‌شوند. آن‌ها ترکیبی از هوش مصنوعی، حسگر و نرم افزار خواهندبود؛ ماشین‌هایی که هر لحظه نیازهای بشر را ارزیابی می‌کنند. طبیعی است که با چنین سیستمی استراتژی تجارت به‌کلی دگرگون خواهد شد. در آینده بسیاری از وظایف انسانی ما توسط ربات و ماشین انجام می‌شود. هوش مصنوعی این امکان را به ربات‌ها می دهد که با درنظرگرفتن هزینه و کیفیت، کالاها را مقایسه و خریداری کنند.

پیش‌بینی مداوم تولید

تولید بر اساس تقاضا به یک قاعده تبدیل می‌شود. طبق بررسی‌های آینده پژوهانه در اقتصاد، چرخه‌های تولید روزانه جایگزین خط تولید بلند مدت خواهد شد. در حقیقت تولیدات کارخانه‌ها با توجه به به‌روزرسانی نرم افزارها و نیروی کار خلاق که ترکیبی از ماشین و انسان است، هرروز تغییر خواهد کرد. روندی که آینده پژوهی اقتصاد آن را میکروچرخه ی تولید می‌نامد. تکنولوژی این امکان را به تولیدکنندگان می‌دهد تا بر اساس بازخورد و پیش‌بینی مشتری در کم‌ترین زمان نواقص خود را به راهی برای پیشرفت تبدیل کنند. آینده پژوهی اقتصاد، پیش بینی می‌کند که با رشد و بهبود شیوه‌های تولید، حتی کسب و کارهای کوچک قادر خواهند بود به بازار تجارت جهانی راه پیدا کنند.

اقتصاد جهشی

پیشرفت‌های تکنولوژی باعث پیشرفت کسب‌وکارهای کوچک، در سراسر دنیا می‌شود. کسب و کارهایی که تا پیش از این از سیستم قدیمی برای تجارت استفاده می‌کردند. تکنولوژی‌های نوظهور با ارزش‌گذاری‌های جدید، باعث برقرای نظم جهانی نوین و فراگیر خواهند شد.

 

5 فناوری که آینده اقتصاد جهانی را شکل می‌دهند

 

 

 

منبع

 

جمع بندی:

آینده پژوهی اقتصاد نشان داده است که رشد تکنولوژی تا سال 2030 باعث پیشرفت چشمگیر اقتصاد جهانی خواهد شد. البته تغییر و رشد همیشه با سختی همراه است. در حقیقت رشد اقتصادی هرگز بدون تغییر و تلاش کسب وکارها تضمین نخواهدشد. در نتیجه برای تحقق این پیش‌بینی‌ها لازم است که کسب و کار‌ها امروز زمینه را برای آینده دیجیتالی خود فراهم کنند.

برچسب ها:

مریم پور انصاری

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی عظیم مدیا

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

مقالات مرتبط

نظرات