11 هدف از برندسازی (Brand Purpose) + اهمیت و مزیت برندسازی

به کمک یک مشاور یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارید؟

تاریخ انتشار: 04 خرداد، 1401 تاریخ آپدیت: 27 مهر، 1401 نویسنده: زینب قرائتی

11 هدف از برندسازی (Brand Purpose) + اهمیت و مزیت برندسازی

مصرف‌کنندگان در شیوه عملکرد بازار بسیار تاثیرگذار هستند. آن‌ها هدف از برندسازی را یک عامل مهم در تصمیم‌گیری برای خرید یک محصول یا خدمات می‌دانند. آیا مشتریان شما به برند شما اعتماد دارند؟ پاسخ می‌تواند تفاوت بزرگی برای شرکت شما ایجاد کند.

در واقع، مقاله برند Edelman Trust Barometer نشان داد که 70٪ از مصرف‌کنندگان در سراسر جهان خود را خریداران باور محور می‌دانند و خرید خود را بر اساس باور و اطمینانی که نسبت به یک برند دارند، انجام می‌دهند. 

آن‌ها بر این باورند که اعتماد به شرکتی که در پشت یک برند یا محصول قرار دارد، مهم‌ترین عامل هنگام تصمیم‌گیری در زمان خرید است. اعتماد به شرکت ارائه کننده محصول حتی بیشتر از قیمت محصول می‌تواند موثر باشد.

 30٪ از خریداران برای اولین بار یک برند را خریداری می‌کنند. این دسته از افراد از مواجه شدن با یک موضوع بحث برانگیز استقبال می‌کنند. این بدان معناست که یک هدف از برندسازی قدرتمند می‌تواند یک شرکت را از سایرین متمایز کند. به قول ماریا آنجلو که می‌گوید:

اگر همیشه سعی می‌کنید عادی باشید، هرگز نخواهید فهمید که چقدر می‌توانید شگفت‌انگیز باشید.

مایا آنجلو(Maya Angelou)

 

برندسازی هدفمند

 

اما هدف از برندسازی چیست؟ و برند‌ها چگونه می‌توانند از آن در بازار مدرن بهره ببرند؟

 

تعریف هدف از برندسازی

هدف برند اساساً فراتر از کسب درآمد است. مهم است که این موضوع را با وعده برند (brand promise) اشتباه نگیرید. یک وعده برند ممکن است به خریدار ایده بدهد که از محصول یا خدمات باید چه انتظاری داشته باشد. اما هدف از برندسازی بسیار فراتر از آن است. هدف از برندسازی، با مصرف‌کنندگان در سطح احساسی‌تری ارتباط برقرار می‌کند.

 

تعریف هدف از برند سازی

 

برند‌هایی که در سال‌های آینده رشد خواهند کرد، آن‌هایی هستند که هدفی فراتر از سود دارند.

ریچارد برانسون (Richard Branson)

 

برندسازی با هدفی فراتر از سود

 

 به همین ترتیب، هدف از برندسازی با اهداف اجتماعی سازمان یکسان نیست، اگرچه شباهت‌هایی وجود دارد. در واقع، هدف از برندسازی، ایجاد ابتکارات در محصول است که به وسیله آن تلاش می‌کند تا به طور همزمان به سود کسب و کار و منفعت جامعه برسد.

 

مثال‌هایی در خصوص هدف از برندسازی

ساختن برند یک گام چالش‌برانگیز و حیاتی در موفقیت کسب و کار شما است. بیایید چند برند موفق و هدف از برندسازی هر یک را -که شرکت‌ها هنگام طراحی استراتژی برند دنبال می‌کنند- بررسی کنیم.

 

مثال-از-هدف-از-برندسازی.jpg

 

هدف از برندسازی کرایولا (Crayola)

اگر به Crayola فکر کنید، اولین تصویری که به ذهن خطور می‌کند احتمالا مارک مداد رنگی است.تحقیقات نشان می‌دهد که کرایولا حدود 50٪ از سهم بازار 1.9 میلیارد دلاری بازار فروش هنر و صنایع دستی در ایالات متحده را به خود اختصاص داده است.

کرایولا مجموعه‌ای از برنامه‌های موفق ایجاد کرد که به والدین و معلمان کمک می‌کند تا خلاقیت فرزند خود را ارتقا دهند و آن‌ها را به عنوان شریک در فرآیند یادگیری قرار دهند. هدف از برندسازی کرایولا، تشویق کودکان به خلاقیت و توانمندسازی والدین برای الهام بخشیدن به آن‌ها بود.

هر فعالیتی که با هدف شما همسو نباشد هدر دادن منابع است. 

مایکل کولی (Mike Cooley)

 

برندسازی-همسو-با-هدف.jpg

 

هدف از برندسازی موجی (Muji)

یک شرکت خرده فروشی ژاپنی است که طیف گسترده‌ای از کالا‌های خانگی و مصرفی را به فروش می‌رساند. فلسفه طراحی موجی مینیمالیستی است، و بر بازیافت، کاهش تولید و ضایعات بسته‌بندی و حذف آرم تأکید دارد.

Muji هدف برند خود را با ارائه محصولات کاربردی و کارآمد که در عین حال ساده هستند حفظ می‌کند. هدف از برندسازی موجی، توسط مصرف‌کنندگان و هنگام خرید محصول احساس و تجربه می‌شود.

هدف از برندسازی موجی (Muji)، ترویج سادگی و اعتدال، فروتنی و خویشتن داری و همچنین حمایت از آرامش و بهبود وضعیت طبیعی محیط بود.

هدف از برندسازی داو (Dove) 

برند داو در واقع ساخت کشور بریتانیا می‌باشد و از زمان تاسیس تاکنون به اکثر کشور‌های اروپایی و آمریکایی و حتی آسیایی صادر شده و مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است.

برند داو به بیش از ۸۰ كشور دنيا صادرات دارد و هر روز به طرفداران آن اضافه می‌شود هدف از برندسازی داو، تولید محصولات داو برای پوست و مو، سلامتی و زیبایی آن که در نهایت منجر به ایجاد حس خوب و اعتماد به نفس در افراد می‌شود.

در همین راستا، این کمپین با در نظر گرفتن اهداف مسئولیت اجتماعی تلاش می‌کند تا بگوید: تمام انسان‌ها زیبا هستند، تنها کافی است که بدان باور داشته باشند. اما برند Dove در راستای رویکرد خود مبنی بر زیبایی باطنی خانم‌ها و نه اندام و ظاهرشان، با دید متفاوتی چالش مانکن Mannequin Challenge را وایرال کرده است.

 چالش مانکن Dove نشان داد آنچه به یاد می‌ماند زیبایی ظاهری، رنگ و سایز نیست و قابلیت افراد تنها به بدن آن‌ها ختم نمی‌شود. برند Dove با استفاده از پوستر‌های تبلیغاتی که خانم‌هایی با چهره‌های عادی در آن‌ها دیده می‌شوند در توضیح این دیدگاه که «زیبایی واقعی خود شما هستید» گام برمی‌دارد.

جنبش زیبا صحبت کردن آن‌ها با هدف تشویق زنان به مهربانی با خود و در آغوش گرفتن بدن طبیعی آن‌ها است. ویدیو‌های مرتبط با هدف از برندسازی Dove بیش از 35 میلیون بازدید در یوتیوب در عرض 2 هفته به دست آوردند و وایرال شدن آن، ارزش بیش از 150 میلیون دلار ایجاد کرد.

 هدف از برندسازی داو، کشف ارزش زیبایی "واقعی" و بهبود عزت نفس در سراسر جهان است.

 

چرا داشتن هدف از برندسازی (Brand Purpose) مهم است؟

برندسازی یکی از مهمترین جنبه‌های یک کسب و کار موفق است. برند اولین برداشتی است که به مخاطبان خود می‌دهید و این چیزی است که شما را در بین رقبایتان متمایز می‌کند. برند شما بازتاب مستقیمی از انتظاراتی است که مشتریان شما باید از شما داشته باشند. این صدای شما، ماموریت شما، مواد بازاریابی شما، بسته‌بندی شما، وب سایت شماست.

 این دلیلی است که مردم شما را بر دیگران انتخاب می‌کنند. به زبان ساده، برندسازی فقط یک لوگو نیست. مخصوصاً برای مشاغل کوچک، جذب و حفظ مشتریان وفادار مهم است و برندسازی دقیقاً این کار را انجام می‌دهد. اگر به دنبال مزیت‌ و هدف از برندسازی هستید، در اینجا 11 مزیت کلیدی برای داشتن برندسازی وجود دارد که ممکن است بخواهید آن را در نظر بگیرید:

 

چرا داشتن هدف از برندسازی (Brand Purpose) مهم است؟

 

1.      برندسازی به شما کمک می‌کند در یک بازار اشباع برجسته باشید

اگر یک تجارت کوچک یا کارآفرین خلاق هستید، شاید تا به حال متوجه شده باشید که تعداد ما زیاد است! برای مردم عادی است که یک راه حل سریع پیدا کنند و یک لوگو به قیمت 50 دلار بخرند، اما احتمالا استراتژی مشخصی برای برند خود ندارند. هیچ معنایی پشت لوگوی آن‌ها وجود ندارد و حتی ممکن است برای مخاطبان هدف آن‌ها منطقی نباشد. 

یک برند خوب هدف مشخصی دارد و به شما کمک می‌کند تا در بین سایر افراد در حوزه کاری خود متمایز شوید. شاید آنچه ارائه می‌دهید یا سبک شما شبیه به رقبای شما باشد، اما مشتریان شما را به دلیل برند متمایز، بسته‌بندی خاص و حال و هوای شما انتخاب می‌کنند. برداشت و برخورد اولی که مخاطبان نسبت به شما پیدا می‌کنند، همه چیز است!

2.      برندسازی به شما اعتبار می‌دهد

داشتن یک برند تثبیت شده و واضح، شما را مانند یک متخصص جلوه می‌دهد. اگر می‌دانید که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید و به‌عنوان یک حرفه‌ای برخورد می‌کنید، احتمالا مردم از شما خرید می‌کنند.

3.      هدف از برندسازی شما نه تنها به زندگی مشتریان، بلکه به کل جامعه ارزش می‌افزاید

به دست آوردن اولین مشتریان می‌تواند سخت باشد. برای شروع پول درآوردن، گاهی اوقات فقط باید هر چیزی را که می‌توانید انجام دهید. در بسیاری از مواقع، ممکن است برای اینکه در کسب و کار خود جذابیت بیشتری داشته باشید، مجبور شوید که هزینه زیادی بپردازید.

با ایجاد یک برند قوی، شما به عنوان یک حرفه‌ای شناخته خواهید شد و بنابراین می‌توانید مانند یک برند منحصربه فرد هزینه کنید! اگر نشان دهید که خدمات یا محصولاتی با کیفیت بالا تولید می‌کنید، مشتریان با احتمال بیشتری برای آنچه که ارائه می‌کنید ارزش قائل می‌شوند و قیمت‌های بالاتری برای آن می‌پردازند.

4.      برند خوب یک کسب و کار را ارتقا می‌دهد و باعث شناخت و وفاداری می‌شود

داشتن هدف از برندسازی می‌تواند به ایجاد یک رابطه عاطفی‌تر بین فروشنده و مصرف‌کننده آن کمک کند. این ایجاد رابطه به نوبه خود به افزایش فروش و همچنین به وفاداری مشتری از برند کمک می‌کند.

مشتریان جذب برند‌هایی می‌شوند که در راستای ارزش‌های آن‌ها باشد. هنگامی که آنچه را که برای مخاطبین دارای ارزش است را از طریق برندسازی به نمایش می‌گذارید، مشتریان ارتباط عاطفی با شما برقرارمی‌کنند. به عنوان مثال، من عاشق برند Appointed هستم.

مجموعه Appointed  از پرفروش‌ترین دفترچه یادداشت‌ها، کالاهای رومیزی، ابزارهای نوشتاری و … است. من می‌توانم به برندهای دیگر مراجعه کنم و یک دفترچه یادداشت، برنامه‌ریز یا تقویم معمولی بردارم، اما از Appointed خرید می‌کنم زیرا برند آن‌ها با من طنین‌انداز شده است. وفاداری به برند اغلب می‌تواند مادام العمر باشد که ما را به مزیت بعدی برندسازی یعنی بازگشت مشتریان سوق می‌دهد.

5.     برند سازی منجر به بازگشت مشتریان و ارجاعات می‌شود

اگر به آنچه که برندتان وعده می‌دهد بپردازید و آن را انجام دهید، مشتریان از شما به همان هدف و وعده یاد خواهند آورد. مشتریان و مخاطبان شما می‌توانند بهترین شکل بازاریابی باشند. اگر در آینده به خدمات یا محصولات شما نیاز پیدا کنند، ابتدا به فکر شما خواهند بود و به احتمال زیاد شما را به دوستان خود معرفی خواهند کرد.

6.      برندسازی = سازگاری

با وجود برندسازی قوی، می‌توانید به راحتی همه چیز را سازگار نگه دارید و در مورد تجربه مشتری خود سریعتر تصمیم بگیرید. لازم نیست دائما به چیز‌های کوچکی مانند از چه فونتی استفاده کنم؟ از چه رنگی استفاده کنم؟ این باید چگونه به نظر برسد؟ بپردازید. بلکه با یک راهنمای سبک برند، همه این موارد به راحتی تنظیم خواهند شد.

یکی از مسائل اصلی در توسعه برند، حفظ سازگاری برند با فرهنگ ها و مناطق مختلف است. بنابراین شما نباید تفاوت های بین مشتریان را در بازارهای مختلف نادیده بگیرید.

 باید نیازهای مشتری را برطرف کنید و در عین حال کلیت برند خود را ثابت نگه دارید که البته در کلام کار ساده ای است اما انجام دادنش دشوار است.

7.      یک هدف منحصر به فرد برند می‌تواند برند شما را از رقبا متمایز کند

برندسازی به جذب مشتریان ایده‌آل شما که قابلیت بالفعل شدن دارند، کمک می‌کند. همانطور که قبلا گفتیم، مردم با برند‌هایی ارتباط برقرار می‌کنند که با خودشان ارزش‌های مشابهی دارند. اگر برند شما به نشان‌دهنده کسب و کار شما باشد، احتمال اینکه افراد مناسب را جذب کنید بیشتر خواهد بود.

 به عنوان مثال، اگر شما یک تجارت گران‌قیمت دارید و می‌خواهید مشتریان با درآمد بالاتری را جذب کنید، برند شما باید در این راستا باشد. در این صورت ممکن است بخواهید از بسته‌بندی با کیفیت بالاتر استفاده کنید و یا در هر خرید یک کارت زیبا قرار دهید. جزئیات کوچک مهم هستند و این چیزی است که مشتریان ایده‌آل شما به یاد خواهند آورد.

8.      برندسازی کسب و کار شما در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان شما می‌شود

برای مشاغل کوچک، بسیار مهم است که مراقب باشید پول شما در کجا خرج می‌شود. شما باید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مهم است و چه چیزی برای تجارت شما منطقی‌تر است. ممکن است در ابتدا ساده‌ترین راه‌حل‌ها به نظر شما برسد، اما بدون برندسازی مناسب، ممکن است چندان سازگاری و ثبات با هدف مخاطبین خود نباشید و هر بار بخواهید همه چیز را تغییر دهید. شاید بخواهید چندین بار استراتژی، لوگو، هدف برند، وب سایت و هر چیز دیگری را که قبل از این، از آن کاملا راضی بودید را تغییر دهید. بنابراین به جای ایجاد یک پایه و اساس و هدف منطقی از کسب و کار در وهله اول، زمان و پول بیشتری را صرف تغییرات می‌کنید. همچنین تغییرات مداوم، برای وفاداری مشتری شما خوب نخواهد بود و باعث از دست دادن مشتری های قدیمی شما خواهد شد.

9.      برندسازی به شما در کسب و کارتان اطمینان می‌دهد

برندسازی زیبا باعث می‌شود که به اشتراک‌گذاری و بازاریابی کسب و کار خود افتخار کنید. اگر مردم ببینند که شما به کاری که انجام می‌دهید مطمئن هستید، به احتمال زیاد به شما و تخصص شما اعتماد خواهند کرد.

10.     برند تثبیت شده، معرفی محصولات یا خدمات جدید را آسان‌تر می‌کند

اگر در حال حاضر مشتریان وفادار و یک برند قوی دارید، معرفی محصولات یا خدمات جدید آسان‌تر خواهد بود. مخاطبان شما از قبل به کاری که انجام می‌دهید علاقه‌مند هستند، بنابراین تمایل بیشتری به پذیرش چیز‌های جدیدی که شما ارائه می‌دهید، خواهند داشت.

11.     برندسازی به شما یک استراتژی واضح برای حرکت رو به جلو می‌دهد

 برندسازی و داشتن یک پایه و اساس شگفت‌انگیز، به پیشروی در کسب و کارتان کمک می‌کند. با داشتن یک استراتژی قوی، می‌توانید به آن رجوع کنید و مطمئن شوید که محصولات و خدمات شما مطابق با ماموریت و اهداف برند شما هستند یا خیر. 

تلاش و شجاعت بدون هدف و جهت کافی نیست.

-جان اف کندی (John F. Kennedy)

 

برندسازی به شما یک استراتژی واضح برای حرکت رو به جلو می‌دهد.

 

در نهایت کمی وقت بگذارید و به 7 سوال زیر پاسخ دهید تا به شما کمک کند تا هدف برند خود را پیدا کنید.

 پاسخ دادن به این 7 سوال، شما را در پیدا کردن هدف از برندسازی خود و انتخاب یک برند مناسب کمک می‌کند.

 

نکات کلیدی

امیدواریم که اگر می‌خواهید برند تجاری خود را انتخاب کنید، این مقاله‌ی هدف از برندسازی برایتان مفید بوده باشد! لطفا نظرات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید. ما منتظر نظرات شما هستیم. برندینگ زیر مجموعه خدمات کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ عظیم مدیا است. اگر می‌خواهید روی برندسازی خودتان کار کنید، می‌توانید فرم درخواست مشاوره را پر کنید.

جمع بندی:

تعریف هدف از برندسازی، یکی از عناصر اساسی ایجاد یک استراتژی برند مؤثر و بلند مدت است. آیا می‌توانید بدون هیچ گونه هدفی کسب و کار کارآمد داشته باشید؟ بله. اما ممکن است در نهایت در بین رقبا گم شوید و حتی ممکن است از مسیر درست خود منحرف شوید. هر دو این اتفاق، کسب و کار شما را نابود می‌کند. با داشتن هدف برند مشخص، تصمیم‌گیری برای رسیدن به اهداف تجاری آسان‌تر است، شما رابطه قوی‌تری با مشتریان ایجاد می‌کنید، می‌توانید اعضای تیمی را که به اندازه شما هیجان‌زده هستند استخدام کنید، تفاوت آشکاری بین شما و رقبا ایجاد می‌شود و باعث موفقیت و رشد برند خود در آینده می‌شوید. اما اگر هیچ هدفی نداشته باشید، ممکن است تصمیمی بگیرید که با مسیری که واقعا می‌خواهید بروید، متفاوت باشد و به شکست شما منجر شود.

سوالات متداول

هدف برندسازی، ایجاد محبوبیت است نه معروفیت! برندسازی روشی آسان و تامل برانگیز برای تصمیم و انتخاب مخاطب، جلب اعتماد آنان، ایجاد پیام مثبت در ذهن مخاطبین، هویت بخشیدن به سیستم کاری شما و افزایش مشتریان می‌باشد.

برند یعنی یک قول، برند یعنی وعده، یعنی تداعی محصول، برند یعنی ساختن تصویر در ذهن مشتری.

هدف از برندسازی مهم است زیرا به مشتریان شما نشان می‌دهد که شما فقط تحویل‌دهنده محصولات، خدمات یا برگزارکننده کمپین‌های تبلیغاتی نیستید. شما یک هدف دارید و این بزرگ‌تر از سودآوری است.

برچسب ها:

زینب قرائتی

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی عظیم مدیا

لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

مقالات مرتبط

نظرات

کپل آرت
12 ماه پیش
مرسی از این مقاله کامل و جامعتون
پاسخ دهی
ادمین عظیم مدیا
11 ماه پیش
سلام دوست عزیز
ممنون از توجه شما
پاسخ دهی